Demirköprü barajında sızma kayıplarının belirlenmesi
Determination of leakage losses from Demirköprü dam
  1. Tez No: 90744
  2. Yazar: BARIŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışma ile Demirköprü Barajı sızma kayıptan incelenmiştir. Bu amaçla 1980-1992 su yılına ait aylık yağış ve buharlaşma değerleri yanında hazneye aylık giren ve çıkan akış hacimleri kullanılmıştır. Sızma kayıpları su dengesi denkleminden yararlanılarak aylık olarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonunda hazne yanal yüzey alanı arttıkça sızma kayıplarının da arttığı belirlenmiştir. Sızma kayıplarının hangi kotlar arasında daha fazla ya da daha az olduğunu belirlemek amacı ile 106 m3/ay şeklinde hesaplanan sızma kayıpları, birim yanal alan sızma kaybı (m3/m2/ay) şeklinde ifade edilmiş ve bu değerler ile kot h(m) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma sonunda; araştırma yıllarında 215,50 m - 242,50 m arasında değişen su kotu, 215,50 m - 218,50 m kotları arasında kaldığında sızma kayıplarının en yüksek değerlere ulaştığı görülmüştür. Bu kayıpların, 218,50 m ile 242,50 m arasında kalan 24 m'lik bölgedeki sızma kayıplarından farklı olup olmadığını saptamak için bu bölge 8 m'lik üç ayrı bölgeye ayrılmıştır. Bu üç bölge sızma kayıpları ile sızma kayıplarının yüksek olduğu 215,50 m - 218,50 m kotları arasındaki ilk bölge sızma kayıpları istatistiksel olarak %95 olasılıkla birbirinden farklı bulunmuş ancak bu farklılığın normal koşullarda beklenen değerler arasında kaldığı belirlenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Leakage losses from Demirköprü Dam were investigated in this study. In this scope, monthly precipitation and evaporization values as well as monthly stream flow values into and out from the rezervoir in the 1980-1992 water year were used. Leakage losses were calculated monthly by the use of the water equilibrium equation. It was determined that the leakage losses increase by the increasing side surface area of the reservoir. In order to determine the water levels between which the occurrence of relatively more or less leakage losses take place, the leakage losses calculated in 106 nrrVmonth units, were expressed as the unit side surface area leakage loss (m3/m2/month) and the relationship between these values and the water level h(m) was investigated. As a result of this investigation, in the related years, when the water level which changes in the range 215,50m - 242,50m is found between 215,50m - 218,50m, the leakage losses reach the maximum values. In order to find out whether these losses are different than the leakage losses in the 24m high region between the 218,50m and 242,50m, this region was divided into three 8m high subregions. The leakage losses in this three subregions and the leakage losses in the region between 215,50m - 218,50m where high leakage losses occur were found to be statistically %95 different than each other, however, it was determined that this difference was among the expected values under normal conditions. VII