İslam inancının yorumlarında sosyolojik etkiler: M. Şerafeddin Yaltkaya örneği
Sociological effects on the interpretations of islamic belief: The example of M. Şerafeddin Yaltkaya
  1. Tez No: 907442
  2. Yazar: MERVE AVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnanç ve toplumsal yapı arasında karşılıklı bir ilişki vardır. İnançların yorumları İlahî vahyin yorumlanmasıyla oluşmuş olup temelinde sosyal, siyasal, ekonomik vs. birçok alt neden bulunmaktadır. Bir inancı doğru konumlandırabilmek için içinden çıktığı toplumun özelliklerini bir başka deyişle kültürünü bilmek gerekir. Zira bir inancı ortaya çıktığı toplumdan ve toplumun sosyal, siyasal, ekonomik ve daha pek çok özelliğinden bağımsız değerlendirmek bizi doğru sonuçlara ulaştırmaz. Bu bağlamda öncelikle inançların sosyolojik boyutu derinlemesine irdelenecek ve konunun çok geniş kapsamlı olmasından dolayı 20. yy' ın başlarında yaşamış ve“İctima-i İlm-i Kelam”projesiyle ses getirmiş olan M. Şerafeddin Yaltkaya' nın konu ile alakalı görüşleri irdelenecektir. Burada bahsettiğimiz Durkheimvâri bir toplum kutsaması değil aksine ilahi otoritenin kabul edildiği bununla birlikte toplumsal yapının, tarihin her alanında olaylara yön vermesi realitesinin göz önünde bulundurulduğu bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
There is a reciprocal relationship between beliefs and social structure. Beliefs are not formed solely by divine revelation, but are based on social, political, economic, etc. There are many sub-reasons. In order to position a belief correctly, it is necessary to know the characteristics of the society from which it originates, in other words, its culture. Because evaluating a belief independently of the society in which it emerged and the social, political, economic and many other characteristics of the society will not lead us to correct conclusions. In this context, first of all, the sociological dimension of beliefs will be examined in depth, and since the subject is very comprehensive, the views of M. Şerafeddin Yaltkaya, who lived in the early 20th century and made a name for himself with his“İctima-i İlm-i Kalam”project, will be examined. What we are talking about here is not a Durkheimian blessing of society, on the contrary, it is an approach in which divine authority is accepted and the reality of society directing events in every field of history is taken into consideration.