Identifying an effective framework for guiding fire models in forestry
Ormancılıkta yanma / yangın modellerine esas teşkil edecek etkili bir sistem belirlenmesi
- Tez No: 907474
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN FISTIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez, Akdeniz ekosistemlerinde orman yangını modellerine rehberlik eden entegre bir çerçeve sunmakta olup, Türkiye'nin İzmir bölgesine odaklanmaktadır. Çalışma, yangın riski değerlendirmesi, tespiti ve yönetimi için kapsamlı bir yaklaşım geliştirmek amacıyla ileri uzaktan algılama tekniklerini, çok kriterli karar analizini ve yangın yayılım modellemesini bir araya getirmektedir. Çerçeve; hem yer tabanlı hem de uydu kaynaklı veriler kullanılarak Yangın Hava İndeksi hesaplamalarını, çok zamanlı ana bileşen analiziyle yanmış alan haritalamasını, Analitik Hiyerarşi Süreci ile Yangın Riski Değerlendirmesini ve hem FARSITE hem de Hücresel Otomata modelini kullanarak yangın yayılım simülasyonlarını içermektedir. Sonuçlar, sınırlı yer istasyonlarının bulunduğu alanlarda uydu tabanlı Yangın Hava İndeksi'nin etkinliğini, PCA'de ΔNDVI kullanılarak yanmış alan haritalama doğruluğunun arttığını ve yangın yayılım simülasyonlarında birden fazla tutuşma noktasının dikkate alınmasının önemini göstermektedir. Çalışma, bu bileşenlerin, verimli veri işleme için Google Earth Engine kullanan otomatik bir Python tabanlı araca entegre edilme potansiyeline dikkat çekmektedir. Gelecek geliştirmeler için öneriler arasında makine öğrenimi tekniklerinin dahil edilmesi, yangın indekslerinin yerelleştirilmesi ve erişilebilirliğin artırılması için web tabanlı bir arayüz oluşturulması bulunmaktadır. Bu araştırma, Akdeniz ormanlarında yangın yönetim stratejilerinin ilerlemesine katkıda bulunmakta ve entegre yangın analizi çerçevelerinin daha fazla geliştirilmesi için bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an integrated framework for guiding forest fire models in Mediterranean ecosystems, focusing on the Izmir region of Türkiye. The study combines advanced remote sensing techniques, multi-criteria decision analysis, and fire spread modeling to develop a comprehensive approach to fire risk assessment, detection, and management. The framework incorporates Fire Weather Index calculations using both ground-based and satellite-derived data, burned area mapping through multi-temporal principal component analysis, Fire Risk Assessment using the Analytic Hierarchy Process, and fire spread simulation employing both FARSITE and a Cellular Automata model. Results demonstrate the effectiveness of satellite-based Fire Weather Index in areas with limited ground stations, the improved accuracy of burned area mapping using ΔNDVI in PCA, and the importance of considering multiple ignition points in fire spread simulations. The study highlights the potential for integrating these components into an automated, Python-based tool utilizing Google Earth Engine for efficient data processing. Recommendations for future development include the incorporation of machine learning techniques, localization of fire indices, and the creation of a web-based interface for improved accessibility. This research contributes to the advancement of fire management strategies in Mediterranean forests and provides a foundation for further refinement of integrated fire analysis frameworks.