Kare ve dairesel kesitli normal ve yükseltilmiş bina modelleri etrafındaki rüzgar etkilerinin incelenmesi
Investigation of wind effects around square and circular cross-section normal and lift-up building models
- Tez No: 907539
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, kare ve dairesel kesitli normal ve yükseltilmiş bina modelleri etrafındaki rüzgar etkileri deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Sınır tabaka içerisine yerleştirilen kare ve dairesel kesitli normal ve 50 mm çekirdek yüksekliğine sahip yükseltilmiş bina modelleri yüzeylerindeki ortalama ve çalkantı basınçları farklı rüzgar geliş açıları için deneysel olarak elde edilmiştir. Normal ve üç farklı çekirdek yüksekliğine sahip yükseltilmiş bina modellerinin yüzeylerindeki ortalama basınç dağılımları ve modeller etrafındaki akış alanı yapıları ve hız dağılımları Realizable k-ε türbülans modelinin kullanıldığı üç boyutlu zaman bağımsız sayısal çözümlerle hesaplanmıştır. En kritik ortalama ve minimum basınç katsayıları, kare kesitli yükseltilmiş bina modelinde rüzgar geliş tarafındaki çatı ön köşesi yakınında sırasıyla -3.38 ve -3.86 değerleriyle 45º'lik rüzgar geliş açısında oluşmuştur. Hem kare hem de dairesel kesitli yükseltilmiş bina modellerinde hız değerlerinde sağlanan en iyi artış oranı, 50 mm çekirdek yüksekliğine ve genişliğine/çapına sahip yükseltilmiş bina modellerinde oluşmaktadır. Sayısal çözümlerle hesaplanan yüzey basınçları ve hız değerleri deneysel verilerle uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this study, the wind effects around normal and lift-up building models with square and circular cross-sections were investigated experimentally and numerically. The mean and fluctuating wind pressures on the surfaces of square and circular cross-section normal and lift-up building models with a 50 mm core height, immersed in a simulated atmospheric boundary layer, were obtained experimentally for different wind incidence angles. The mean pressure distributions on the surfaces of normal and lift-up building models with three different core heights, and the flow field structures and velocity distributions around the models are calculated by three-dimensional steady-state numerical solutions using the Realizable k-ε turbulence model. The most critical mean and minimum pressure coefficients occurred near the front roof corner of the square cross-section lift-up model with values of 3.38 and -3.86, respectively, at a 45º wind incidence angle. For both square and circular cross-section lift-up building models, the highest rate of increase in velocity values occurred in the lift-up building models with a 50 mm core height and width/diameter. The surface pressures and velocity values calculated by numerical solutions are consistent with the experimental data.