Tüketicilerin gıda güvenliği ve gıda neofobisinin sakatat satın alma niyetine etkisi
The effect of consumers' food safety and food neophobia on offal purchasing intention
  1. Tez No: 907567
  2. Yazar: ELİF TUNÇ SANCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL GEÇGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, gıda güvenliği bilincinin ve gıda neofobisinin tüketicilerin sakatat satın alma niyetine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Gıda güvenliği, tüketicilerin gıda ürünlerini satın alma durumunda en önemli faktörlerden biri olarak öne çıkarken, gıda neofobisi ise yeni ve alışılmadık gıda ürünlerine karşı duyulan korku veya kaygıyı ifade eden bir kavramdır. Araştırmada, sakatatın besin değeri ve sağlık yararları dikkate alınarak, tüketicilerin bu tür ürünlere yönelik tutumları ve satın alma niyetleri incelenmiştir. Veriler Türkiye'nin yedi bölgesinden çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Toplamda 587 katılımcının yanıtları IBM SPSS 26 programında analiz yapılmıştır. Değişkenler ile demografik faktörler arasındaki farkları görmek amacıyla T-testi analizi, bağımsız değişkenler ve bağımlı değişken arasındaki ilişkiyi saptamak için korelasyon analiz yöntemi kullanılmıştır. Gıda güvenliği ve gıda neofobisinin sakatat satın alma niyetine etkileri analiz etmek için ise regresyon yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarında, tüketicilerin yaşadıkları bölge ile gıda neofobisi arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Gıda neofobisi, gıda güvenliği bilinci ölçeği alt boyutu olan etiket okuma-besin değeri boyutu ve üretim-tüketim tarihi-uygun koşullarda tüketim boyutu ile sakatat satın alma niyeti alt boyutu olan algılanan davranışsal kontrol boyutu arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Ve regresyon analizi sonucunda ise gıda güvenliği bilinci ile sakatat satın alma niyeti arasında pozitif yönlü bir etki ortaya çıkmıştır. Analiz sonuçları dikkate alınarak özellikle üreticilere, sonrasında ise tüketicilere bilinçlendirmek amacıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the impact of food safety awareness and food neophobia on consumers' intentions to purchase offal. Food safety stands out as one of the most critical factors influencing consumers' food purchase decisions, while food neophobia represents a concept describing the fear or apprehension toward new and unfamiliar food products. The study investigates consumers' attitudes and purchase intentions regarding offal, considering its nutritional value and health benefits. Data were collected via an online survey from participants across Turkey's seven regions, totaling 587 respondents. Analyses were conducted using IBM SPSS 26. To examine differences between variables and demographic factors, a t-test analysis was applied, and a correlation analysis method was used to determine the relationship between independent and dependent variables. Furthermore, regression analysis was employed to assess the effects of food safety and food neophobia on offal purchase intentions. The analysis revealed a significant difference between the consumers' regions and their levels of food neophobia. Notable relationships were identified between food neophobia, the sub-dimension of food safety awareness (label reading-nutritional value, production-consumption date, and consumption under appropriate conditions), and the perceived behavioral control sub-dimension of offal purchase intention. Regression analysis results indicated a positive effect between food safety awareness and offal purchase intention. Based on the findings, recommendations are provided primarily for producers and subsequently for consumers, with the aim of raising awareness.