60-72 aylık çocukların matematik ve problem çözme becerilerinin incelenmesi
Investigation of mathematics and problem-solving skills of 60-72 months old children
  1. Tez No: 907583
  2. Yazar: REYHAN YAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma; okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocukların matematik becerileri ile problem çözme becerilerini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında, çocukların matematik ve problem çözme beceri düzeyleri, matematik ve problem çözme becerilerinin bazı değişkenlere göre farklılaşma durumu ve araştırmaya katılan çocukların matematik becerileri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Siirt il merkezinde MEB'e bağlı iki anaokuluna, bir ilkokul ve bir ortaokulun ana sınıfına devam eden toplam 155 çocuktan basit seçkisiz örnekleme tekniği kullanılarak seçilmiş 60-72 aylık, 28'i kız (%46,67) ve 32'si erkek (%53,33) olmak üzere toplam 60 çocuk oluşturmaktadır. Basit seçkisiz örnekleme, popülasyondaki her bir öğenin eşit seçilme şansına sahip olduğu ve seçimin tamamen şansa veya olasılığa bağlı olduğu bir tekniktir. Bu yöntem, örneklemin evreni temsil etme olasılığını maksimize eder ve örnekleme hatalarını minimize eder. Araştırmada veri toplama aracı olarak Genel Bilgi Formu, Erken Matematik Yeteneği Testi (Test of Early Mathematics Ability, TEMA-3) A Formu, Problem Çözme Becerisi Ölçeği (PÇBÖ) kullanılmıştır. Matematiksel beceriler ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi kullanılarak araştırılmıştır. İki düzeye sahip bağımsız değişkenler için ilişkisiz örneklemler t testi, ikiden fazla düzeye sahip bağımsız değişkenler için varyans analizi (ANOVA) testi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; problem çözme becerisi ile matematik becerisi arasında pozitif yönlü orta düzeyde (r = 0,35) ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu (p0,05), babaların eğitim düzeylerine göre problem çözme becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p 0,05), baba yaşı ve baba eğitim düzeyi değişkenleri için istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (p < 0.05). Araştırma sonuçlarının erken matematik eğitimi literatürüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma sonunda matematik ve problem çözme becerileri arasında bulunan ilişki göz önüne alınarak, ortak müfredat çalışmaları yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the mathematical and problem-solving abilities of preschool-aged children between the ages of 60 and 72 months. The study analyzed the level of these skills in the children, the differentiation of these skills based on various variables, and the relationship between mathematical and problem-solving skills of the participants. The sample consisted of 60 children, 28 of whom were girls (46.67%) and 32 of whom were boys (53.33%), who were selected using a simple random sampling technique from a total of 155 children attending two kindergartens, one primary school, and one middle school in the city center of Siirt. Simple random sampling is a method of selecting items in which every entity in the population has an equal probability of being chosen. This technique is determined solely by chance or probability and aims to optimize the representation of the sample in relation to the population, while simultaneously minimizing sampling errors. General Information Form, Test of Early Mathematics Ability (TEMA-3) Form A, and Problem Solving Skills Scale (PSS) were used as data collection tools. The relationship between mathematical skills and problem solving skills was investigated using Pearson correlation analysis. Unrelated samples t test was used for independent variables with two levels, and analysis of variance (ANOVA) test was used for independent variables with more than two levels. According to the results of the study, it was determined that there was a positive, moderate (r = 0.35) and statistically significant (p0.05) according to gender, previous preschool education, hand use preferences, parents' ages, total number of children in the family and parents' education and union status, statistically significant differences were found in problem solving skills according to fathers' education levels (p0.05) according to gender, previous preschool education, number of children in the family, hand use, parental partnership status, mother's age and mother's education level variables, but showed statistically significant differences for father's age and father's education level variables (p < 0.05). It is thought that the results of the research will contribute to the early mathematics education literature. Considering the relationship between mathematics and problem solving skills, joint curriculum studies can be conducted.