İlkokulda öğrenim gören yabancı öğrencilerin Türkçe iletişim kurma istekliliğinin incelenmesi
Examining the willingness of foreign primary school students to communicate in Turkish language
- Tez No: 907589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR KUTLUCA CANBULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, ilkokul dördüncü sınıfta öğrenim gören yabancı öğrencilerin Türkçe iletişim kurma istekliliğini çeşitli değişkenler açısından incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada nicel verileri toplamak için ilkokul 4. Sınıf yabancı öğrencilere“Türkçe İletişim Kurma İstekliliği Ölçeği”ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Nitel verileri toplamak için ilkokul dördüncü sınıf yabancı öğrencilere yönelik araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış Öğrenci Görüşme Formu kullanılmıştır; Nitel verilerin analizi sırasında betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde ise SPSS 22.0 (İstatistiksel paket programı) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normalliği sınandıktan sonra veri analizinde normal dağılım gösteren veriler için T- Testi ve Tek Yönlü ANOVA, normal dağılım göstermeyen veriler için ise Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis-H Testi testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 10 devlet okulu ve 7 özel okulda öğrenim gören yabancı uyruklu 203 dördüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma bulgularına göre ilkokulda öğrenim gören yabancı öğrencilerin Türkçe iletişim kurma istekliliği: • Cinsiyet değişkenine göre Türkçe iletişim kurma istekliliği kız ve erkek öğrencilerde anlamlı fark olmadığı; • Okul türü değişkenine göre anlamlı fark olduğunu ve devlet okuluna giden öğrencilerin Türkçe iletişim kurma istekliliği özel okula giden öğrencilerden daha yüksek olduğu; • Türkiye'de yaşadıkları süre değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. 5 yıldan fazla süredir Türkiye'de yaşayan öğrencilerin Türkçe iletişim kurma istekliliği diğer öğrencilerden daha yüksek olduğu; • Ailede Türkçe bilen kişilerin olması değişkenine göre Türkçe İletişim Kurma İstekliliği istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Ailesinde Türkçe bilen öğrencilerin Türkçe İletişim Kurma İstekliliği ailesinde Türkçe bilmeyen öğrencilerden daha yüksek olduğu; • Türkiye'ye gelmeden önce eğitim aldıkları alfabeye göre karşılaştırılmasında Arap alfabesini kullanan öğrencilerden Türkçe iletişim kurma istekliliği, motivasyon, özgüven ve gelişim istekliliği açısından diğer öğrencilerden anlamlı derecede daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the willingness of foreign students studying in the fourth grade of primary school to communicate in Turkish in terms of various variables. A mixed-methods research approach was employed in this study. To collect quantitative data, the“Willingness to Communicate in Turkish Scale”and a Personal Information Form were used with foreign students in the fourth grade. For qualitative data collection, a semi-structured Student Interview Form, prepared by the researcher, was utilized with the same group of students. Descriptive analysis was employed for the qualitative data, while SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) was used for analyzing the quantitative data. After testing the normality of the research data, T-Test and One-Way ANOVA were used for normally distributed data, and Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test were applied for non-normally distributed data. The study group of the research consists of 203 foreign national fourth grade students studying in 10 public schools and 7 private schools affiliated to Antalya Provincial Directorate of National Education. According to the findings of the research, foreign students studying in primary school willingness to communicate: • Willingness to communicate in Turkish according to gender variable in male and female students there is no significant difference; • There was a significant difference according to the school type variable and students attending public schools The willingness to communicate in Turkish is higher among students attending private schools; • Statistically significant differences according to the duration of their stay in Turkey It has been determined that students who have been living in Turkey for more than 5 years Students who have lived in Turkey for more than 5 years Willingness to communicate in Turkish is higher than other students; • Willingness to Communicate in Turkish according to the variable of having Turkish-speaking people in the family statistically significant differences were found. Turkish in the family willingness of Turkish-speaking students to communicate in Turkish higher than the students; • When compared according to the alphabet they studied before coming to Turkey, students who used the Arabic alphabet showed significantly higher motivation, willingness to communicate in Turkish, self-confidence, and eagerness to improve compared to other students.