Ebeveynlik stilleri ile çocukların duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parenting styles and children's emotion regulation
  1. Tez No: 907597
  2. Yazar: ELİF DUYGU DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada okul öncesi eğitime devam eden çocukların duygu düzenleme becerilerinin ve anne babaların ebeveynlik stillerinin sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını, duygu düzenleme becerileri ile ebeveynlik stilleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Etimesgut ve Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı anaokullarında eğitim alan toplam 226 çocuğun annelerinden (N=226) ve babalarından (N=226) olmak üzere toplam 452 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada çocuklar ve ailelerine ilişkin sosyodemografik özellikleri belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”, çocukların duygu düzenleme beceri düzeylerini belirlemek amacıyla“Duygu Düzenleme Ölçeği”, çocukların anne babalarının ebeveynlik stillerini belirlemek amacıyla“Anne Babalık Stilleri ve Boyutları Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizi için frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma teknikleri ile bağımsız değişken t- testi, ANOVA ve LSD testi işe koşulmuştur. Araştırma sonucunda ebeveynlerin her ikisinin de sahip olduğu demokratik ebeveynlik stili ile çocukların duygu düzenleme-kontrol alt boyutu arasında pozitif ve anlamlı, değişkenlik/olumsuzluk alt boyutu arasında ise negatif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca ebeveynlerinin her ikisinin de sahip olduğu otoriter ebeveynlik stili ile çocukların duygu düzenleme-kontrol alt boyutu arasında negatif ve anlamlı, değişkenlik/olumsuzluk alt boyutu arasında ise pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Babaların sahip olduğu izin verici ebeveynlik stili ile duygu düzenleme-kontrol alt boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken değişkenlik/olumsuzluk alt boyutu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Annelerin sahip olduğu izin verici ebeveynlik stili ile çocukların duygu düzenleme-kontrol alt boyutu arasında negatif ve anlamlı, değişkenlik/olumsuzluk alt boyutu arasında ise pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukların duygu düzenleme beceri düzeyleri sosyodemografik değişkenler açısından incelendiğinde; cinsiyet, doğum sırası, anne olma yaşı, anne öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Anne yaşı, baba yaşı, kardeş sayısı, baba öğrenim durumu, ebeveynlerin çalışma durumu değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Son olarak ebeveynlerin ebeveynlik stilleri sosyodemografik değişkenler açısından incelendiğinde ise; çocuk yaşı, ebeveyn yaşı, kardeş sayısı ve baba öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışma durumu, doğum sırası, ebeveyn olma yaşı değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bu bulgulara göre demokratik ebeveynlik stilini benimseyen ebeveynlerin çocuklarının duygu düzenleme becerilerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları literatür çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine whether the emotion regulation of children attending preschool education and the parenting styles of their parents differ according to sociodemographic variables and the relationship between emotion regulation and parenting styles. The study used the relational screening model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of a total of 226 children receiving education in kindergartens affiliated with the National Education Directorate in the Etimesgut and Sincan districts of Ankara. Data for the study were collected from a total of 452 parents, including mothers (N=226) and fathers (N=226) of the children. In the study, the“Demographic Information Form”prepared by the researcher was used to determine the sociodemographic characteristics of the children and their families, the“Emotion Regulation Scale”was used to determine the emotion regulation skill levels of the children, and the“Parenting Styles and Dimensions Scale”was used to determine the parenting styles of the children's parents. Frequency, percentage, mean, standard deviation techniques and independent variable t-test, ANOVA and LSD test were used to analyze the data. As a result of the study, a positive and significant relationship was found between the authoritative parenting style of both parents and the emotion regulation sub-dimension of the children, and a negative and significant relationship was found between the negativity sub-dimension. In addition, negative and significant relationship was found between the authoritarian parenting style of both parents and the emotion regulation sub-dimension of the children, and a positive and significant relationship was found between the negativity sub-dimension. There was no significant relationship between the permissive parenting style of fathers and the emotion regulation sub-dimension, while a positive and significant relationship was found between the negativity sub-dimension. There was a negative and significant relationship between the permissive parenting style of mothers and the emotion regulation sub-dimension of children, and a positive and significant relationship between the negativity sub-dimension. According to these findings, it was determined that the children of parents who adopted a authoritative parenting style had higher emotion regulation skills. The research results were discussed within the framework of the literature and suggestions were presented.