Fen bilimleri öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi öz yeterlik inanç düzeyleri üzerine bir araştırma: Şanlıurfa örneği
A study on technological pedagogical content knowledge self-efficacy belief levels of science teachers: A sample of Şanlıurfa
  1. Tez No: 590875
  2. Yazar: AYŞE NUR SAKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı (2011) tarafından yayınlanan Ulusal Öğretmenlik Stratejisi Belgesi Taslağı'nda Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi'nin (TPAB) öğretmenlerin sahip olması gereken bir yeterlik olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca TPAB'ın öğretim sürecinde kullanılabilmesi için öğretmenlerin TPAB öz-yeterlik inancına sahip olmaları gerekir. Bu gerekçelere dayanarak bu araştırma fen bilimleri öğretmenlerinin TPAB öz-yeterlik inançlarıyla ilişkili değişkenleri incelemek ve fen bilimleri öğretmen adaylarının TPAB öz-yeterlik inanç düzeylerini geliştirmek için öneri sunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tarama yöntemi ve kesitsel türü kullanılmıştır. Araştırma 2017-2018 öğretim yılında Şanlıurfa'daki ortaokullarda görev yapan fen bilimleri öğretmenleri üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın örnekleminde 532 fen bilimleri öğretmeni bulunmaktadır. Veri toplama aracı olarak“TPAB Öz-Yeterlik İnanç Ölçeği”ile“Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Bağımsız Gruplar İçin t-Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı ve İlişkisiz Örneklemler İçin Tek Faktörlü Varyans Analizi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sürecinin sonunda okulda öğretim teknolojilerine erişim, okulda akıllı tahta varlığı, okulda internet varlığı, öğretim teknolojilerine yönelik ilgi düzeyi, öğretim sürecinde öğretim teknolojilerini kullanım sıklığı, öğretim sürecinde akıllı tahta kullanım sıklığı, öğretim teknolojilerine yönelik kaygı düzeyi, üniversitede öğretim elemanlarının öğretim teknolojilerini kullanım sıklığı, üniversitede verilen eğitimin öğretim teknolojilerinin öğretimine yönelik yeterlik düzeyi, öğretim teknolojileri konusunda eğitim alma, öğretmenin bilgisayara sahip olma durumu, yaş düzeyi değişkenlerinin fen bilimleri öğretmenlerinin TPAB öz-yeterlik inançları üzerinde anlamlı fark meydana getirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca öğretim teknolojilerine yönelik tutum ile TPAB öz-yeterlik inanç arasında orta seviyede pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Buna ilaveten cinsiyet, mezun olunan fakülte türü, eğitim düzeyi (lisans-lisansüstü), sınıftaki ortalama öğrenci sayısı, bilgisayar kullanma düzeyi, görev süresi ve öğretmenin haftalık ders saati değişkenlerinin ise TPAB öz-yeterlik inancı üzerinde anlamlı bir fark oluşturmadıkları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına ve TPAB'ın öğretmenler tarafından kullanılabilmesi için TPAB öz-yeterlik inancına sahip olmalarına dayanarak öğretmen eğitiminde araştırmada ulaşılan TPAB öz-yeterlik inancıyla ilişkili değişkenlerinde göz önünde bulundurulması gerektiği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The Draft of the National Teaching Strategy Document published by the Ministry of National Education (2011) stresses that Technological Pedagogical Content Knowledge (TPCK) is an efficacy that teachers should have. In addition, in order to use TPCK in the educational process, teachers should have TPCK self-efficacy belief. On the basis of these reasons; this study was conducted for the purpose of offering a suggestion to examine variables related with TPCK self-efficacy beliefs of science teachers and to develop TPCK self-efficacy belief levels of preservice science teachers. In the study, survey method and cross-sectional type were used. The study was carried out with science teachers working in secondary schools in Sanliurfa during the school year of 2017-2018. Sample of the study consisted of 532 science teachers.“TPCK Self-Efficacy Belief Scale”and“Technology Attitude Scale”were used as data collection tools. The data were analyzed using Independent Samples t-Test, Pearson's Correlation Coefficient and One Way ANOVA the data were andyzed by using indetpendent samples t-test, Pearson's Correlotion Coefficent and one way Anova Andyzais at the end of the research process, it was determined that the variables such as access to instructional technologies in school, the presence of smart board in school, the presence of internet school, the profiency level of the teacher to use instructional techrologies, level of interest in technology, the frepvery of the use of smart board in instructional process, the anxiety level for instructional tecnologies the freguency of use of instructional technologies by the instructors in the university, the proficiency level of the education given in the instructional technologies in the university, the education of instructional technologies, the teacher's computer status level of age caused a significant difference in TPCK self-efficacy beliefs of science teachers. Additionally, it was found that there was a midlevel and positively significant correlation between technology-oriented attitude and TPCK self-efficacy belief. On the other hand, it was determined that variables such as gender, task duration, age level, type of faculty graduated, educational background (undergraduate-postgraduate) and average number of students in the class caused no significant difference in TPCK self-efficacy belief. Based on the study results and the necessity for teachers to have TPCK self-efficacy belief to use TPCK; it can be suggested to consider variables related to TPCK self-efficacy belief, which were attained in the study, in teacher's education as well.