3-6 yaş grubu çocuklarda nazofaringeal sürüntü alma işlemi öncesinde uygulanan terapötik oyunun çocukların emosyonel göstergelerine etkisi
The effect of the therapeutic play applied before nasopharyngeal swaping process on childern's emotional manifestations in the 3-6 years old group
- Tez No: 907648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, 3-6 yaş grubu çocuklara nazofaringeal sürüntü alma işlemi öncesinde uygulanan terapötik oyunun çocukların emosyonel göstergelerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Acıbadem Ataşehir Hastanesi Pediatri Polikliniği ve Servisi'nde Ocak-Mart 2024 tarihleri arasında araştırma kriterlerine uyan ve ailelerinden katılım onayı alınan 68 çocuk oluşturdu. Araştırmanın verileri Bilgi ve Kayıt Formu, Çocuklarda Emosyonel Göstergeler Ölçeği (ÇEGÖ) ve Nazofaringeal Sürüntü Alma İşlemine Yönelik Terapötik Oyun Rehberi ile toplandı. Terapötik oyun grubuna nazofaringeal sürüntü alma işlemi öncesinde oyuncak bir bebek üzerinde sürüntü alma işlemi gösterildi. Kontrol grubundaki çocuklara rutin sürüntü alma işlemi yapıldı. Terapötik oyun grubundaki çocukların emosyonel yanıtları terapötik oyun oynamadan 1 dakika önce, sürüntü alma işlemi sırası ve işlemden 1 dakika sonra bağımsız olarak değerlendirildi. Kontrol grubundaki çocukların emosyonel yanıtları işlemi açıklamadan 1 dakika önce, sürüntü alma işlemi sırası ve işlemden 1 dakika sonra bağımsız şekilde değerlendirildi. Terapötik oyun grubunun işlem sırası ve sonrası ÇEGÖ puan ortalamalarının kontrol grubuna göre daha düşük olduğu bulundu (p=0,000).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomised controlled experimental study to determine the effect of therapeutic play applied to children aged 3-6 years before nasopharyngeal swabbing on children's emotional indicators. The sample of the study consisted of 68 children who met the research criteria and whose families gave consent for participation between January and March 2024 in Acıbadem Ataşehir Hospital Paediatrics Outpatient Clinic and Service. Data were collected using the Information and Registration Form, the Emotional Indicators in Children Scale (CEIS) and the Therapeutic Play Guide for Nasopharyngeal Swabbing. The therapeutic play group was shown the swabbing procedure on a doll before nasopharyngeal swabbing. Children in the control group underwent routine swabbing. Emotional responses of the children in the therapeutic play group were evaluated independently 1 minute before, during and 1 minute after the swabbing procedure. Emotional responses of the children in the control group were evaluated independently 1 minute before explaining the procedure, during the swabbing procedure and 1 minute after the procedure. It was found that the mean scores of the therapeutic play group were lower than the control group during and after the procedure (p=0,000).