Menstrüasyon (Regl/Adet) semptom ve tutum ölçeği'nin geliştirilmesi
Development of the menstruation (period) symptom and attitude scale
- Tez No: 907649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER GÜLEN SAVAŞ, PROF. DR. ŞENGÜL CANGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma menstrüasyon (regl/adet) semptom ve tutum ölçeği geliştirmek amacıyla metodolojik yöntemle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni, Düzce Üniversitesi'nde lisans düzeyinde eğitim veren fakültelerde öğrenim gören 8.147 kadın öğrenciden oluşmaktadır. Örnekleme toplam 550 kadın öğrenci alınmıştır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Menstruasyon Tutum Ölçeği”ve bu çalışmada geliştirilen“Menstrüasyon (Regl/Adet) Semptom ve Tutum Ölçeği (MSTÖ)”aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS v.22, LISREL 8.54 ve RStudio 2024.04.2 programları kullanılmıştır. Ölçeğin geliştirilmesi için geçerlik analizleri kapsamında; (1) Kapsam geçerliği, (2) Görünüş geçerliği, (3) Yapı geçerliği, (4) Eşdeğerlik geçerliği yapılmıştır. Güvenirlik analizleri kapsamında; (1) Cronbach alfa güvenirlik katsayısı, (2) Spearman-Brown, (3) McDonald Omega ve (4) Test-tekrar test güvenirlik katsayıları hesaplanıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 21.33±1.73 (18-42)'dir. Bu bireylerin %19.5'i eğitim fakültesinde ve %9.3'ü hemşirelik bölümünde %32.9'u 2. ve 3. sınıflarda öğrenim görmektedir. Katılımcıların %37.8'i ilde yaşadığını, %77.5'i yurtta kaldığını ve %59.3'ü de geliri giderine eşit olduğunu söylemiştir.“Menstrüasyon (Regl/Adet) Semptom ve Tutum Ölçeği (MSTÖ)”:“Semptom”ve“Tutum”olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Semptom bölümü 11 maddeden oluşmaktadır ve üç alt boyuta sahiptir. Bu alt boyutlar,“Fiziksel semptomlar”,“Duygusal semptomlar”ve“Yeme davranışı”olarak adlandırılmıştır. Tutum bölümü 19 maddeden oluşmaktadır ve dört alt boyuta sahiptir. Bu alt boyutlar,“Menstrüasyona yönelik algı”,“Menstrüasyona yönelik rahatsızlık ve gizleme isteği”,“Menstrüasyona yönelik duygular”ve“Sağlık göstergesi olarak algılanan menstrüasyon”olarak adlandırılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi (CVI), semptom bölümü için 0.98, tutum bölümü için 0.96'dır. Ölçeğin semptom bölümü Cronbach alfa değeri 0.82 bulunmuştur. Tutum bölümü Cronbach alfa değeri 0.79 bulunmuştur. Ölçeğin McDonald omega değerleri semptom bölümü için 0.87, tutum bölümü için 0.83 olduğu saptanmıştır. Ölçeğin test-tekrar test sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) değerleri semptom bölümü için 0.80, tutum bölümü için 0.78 bulunmuştur. Sonuç olarak, menstrüasyon (regl/adet) semptom ve tutum ölçeği geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted methodologically to develop a menstruation symptom and attitude scale. The population of the study consisted of 8,147 female students studying in faculties providing undergraduate education at Düzce University. A total of 550 female students were included in the sample. The data were collected through“Personal Information Form”,“Menstruation Attitude Scale”and“Menstruation (Perıod/Menses) Symptom and Attitude Scale (MSAS)”. SPSS v.22, LISREL 8.54 and RStudio 2024.04.2 programs were used for data analysis. Within the scope of validity analyses for the development of the scale; (1) Content validity, (2) Face validity, (3) Construct validity, (4) Concurrent validity were performed. Within the scope of reliability analysis; (1) Cronbach's alpha reliability coefficient, (2) Spearman-Brown, (3) McDonald Omega and (4) Test-retest reliability coefficients were calculated. The mean age of the students participating in the study was 21.33±1.73 (18-42). Of these individuals, 19.5% were studying at the faculty of education, 9.3% at the department of nursing, and 32.9% in the 2nd and 3rd grades. 37.8% of the participants stated that they lived in the province, 77.5% lived in dormitories and 59.3% stated that their income was equal to their expenses.“Menstruation (Perıod/Menses) Symptom and Attitude Scale (MSAS)”: It consists of 2 sections:“Symptom”and“Attitude”. The symptom section consists of 11 items and has three sub-dimensions. These sub-dimensions are named as“Physical symptoms”,“Emotional symptoms”and“Eating behavior”. The attitude section consists of 19 items and has four sub-dimensions. These sub-dimensions were named as“Perception towards menstruation”,“Discomfort towards menstruation and desire to hide”,“Emotions towards menstruation”and“Menstruation perceived as a health indicator”. The content validity index (CVI) of the scale was 0.98 for the symptom section and 0.96 for the attitude section. Cronbach's alpha for the symptom section of the scale was 0.82. Cronbach's alpha value for the attitude section was 0.79. McDonald omega values of the scale were 0.87 for the symptom section and 0.83 for the attitude section. The test-retest intraclass correlation coefficient (ICC) values of the scale were 0.80 for the symptom section and 0.78 for the attitude section. In conclusion, the menstruation symptom and attitude scale was found to be a valid and reliable measurement tool.