Cerrahi hemşirelerinin mesleki tutumları ile bakım verici rollerine ilişkin tutumları arasındaki ilişki
The relationship between surgical nurses'professional attitudes and their attitudes towards their care giving role
- Tez No: 907650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KUBAT BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı cerrahi hemşirelerinin mesleki tutumları ile bakım verici rollerine ilişkin tutumları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma cerrahi hemşirelerin mesleki tutumları ile bakım verici rollerine ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik tanımlayıcı kesitsel desende tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında hemşirelerden Tanımlayıcı Bilgi Formu, Kolorta Hemşirelik Tutum Ölçeği ve Hemşirelerin Bakım Verici Role İlişkin Tutum Ölçeği aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Packagefor Social Sciences) 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analiz edilmesi ve değişkenler arası ilişkinin incelenmesi için t testi, Kruskall Wallis testi, Mann Whitney U testi, korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların %86.5'i kadın, %13.5'i erkek olup, yaş ortalaması 27.28±5.3 yıl, mesleki deneyim ortalaması ise 6.5±5.6 yıldır. KOLORTA ve HBRTÖ puanları cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, eğitim düzeyi ve çalışma şekli gibi değişkenlerle istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki göstermemiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the relationship between the professional attitudes of surgical nurses and their attitudes towards their caregiving roles. The study was designed as a descriptive cross-sectional design to examine the relationship between the professional attitudes of surgical nurses and their attitudes towards their caregiving roles. Within the scope of the study, data were collected from the nurses via the Descriptive Information Form, Kolorta Nursing Attitude Scale and Nurses' Attitude Scale Towards the Caregiving Role. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 26.0 program. t-test, Kruskall Wallis test, Mann Whitney U test, and correlation analysis were used to analyze the data and examine the relationship between variables. 86.5% of the participants were female and 13.5% were male, the mean age was 27.28±5.3 years, and the mean professional experience was 6.5±5.6 years. KOLORTA and HBRTÖ scores did not show a statistically significant relationship with variables such as gender, marital status, having children, level of education and type of work (p>.05).