Vestibülo-oküler refleks işlevselliğinin eş zamanlı video baş savurma testi ve fonksiyonel baş savurma testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of vestibulo-ocular reflex functionality with simultaneous video head impulse test and functional head impulse test
- Tez No: 907654
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP AKYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada VOR değerlendirilmesinde aynı eksen üzerindeki semisirküler kanal (SSK) çiftine rastgele savurmalar uygulanarak 6 SSK için VOR kazancı ve sakkadik göz hareketi bilgisi veren video baş savurma testi (video head impulse test-vHIT) ile okuma yüzdesini ölçen fonksiyonel baş savurma testini (functional head impulse test-fHIT) eş zamanlı uygulayarak vHIT testine eklenen görsel dikkat görevinin sakkadik göz hareketi ve VOR kazancına olan etkisinin ve VOR işlevselliğinin algısal ve kantitatif sonuç verecek şekilde daha detaylı ölçülebileceği yeni bir test bataryası geliştirilebilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-55 yaş arası 30 kadın 30 erkek olmak üzere 60 sağlıklı birey alınmıştır. Her katılımcı öncelikle saf ses odyometri, konuşma odyometrisi, timpanometri, akustik refleks, romberg, tandem ve semitandem testi ile değerledirilmiştir. Ardından fHIT, vHIT ve eş zamanlı vHIT fHIT testi uygulanmış ve test süreleri ölçülmüştür. Çalışmaya katılan 60 bireyin yaş ortalamaları 36,65±11,41'di. fHIT sağ ve sol lateral SSK DCOY ortancalarının 2. ölçümde istatistiksel anlamlı olarak arttığı, sol posterior SSK DCOY ortancasının 2. ölçümde istatistiksel anlamlı olarak azaldığı görüldü (p0,05). vHIT testinde sağ ve sol lateral SSK VOR kazancı değeri ortancalarının 2. ölçümde istatistiksel anlamlı olarak azaldığı, sağ anterior SSK VOR kazancı değerinin 2. ölçümde istatistiksel anlamlı olarak arttığı görüldü (p0,05). fHIT ve vHIT test süreleri toplamı ile fHIT ve vHIT testleri aynı anda başlatıldığındaki süre ortancaları kıyaslandığında testler birlikte başlatıldığındaki ortalama sürenin istatistiksel anlamlı olarak daha kısa olduğu görüldü. vHIT'in sadece 2. SSK ölçümünde sağ lateralde 4 overt (%6,7), 1 covert (%1,7) ve 4 tane de hem overt hem covert (%6,7) sakkad tespit edilmişken, sol lateralde 8 overt (%13,3) ve 1 tane hem overt hem covert (%1,7) sakkad tespit edildi. Eş zamanlı uygulanma sonucunda elde edilen fHIT DCOY ortalamaları ve VOR kazançları birbirleri ile istatistiksel olarak anlamlı korelasyon göstermedi. Çalışma sonucunda vHIT testi 2. ölçümünde görsel dikkat kaynaklı etkilenimler gözlenmiş olup bu etkilenim normal sınırlarda elde ettiğimiz sonuçları patoloji lehine çevirmemiştir. Sonuç olarak eş zamanlı vHIT fHIT testinin uygulanabilir olduğunu ve iki test yazılımlarının birleştirilmesi ile VOR fonksiyonelliği değerlendirmesinde aynı zamanda göz hareketlerini kaydeden, VOR kazancını ve sakkadik göz hareketi varlığını belirleyen yeni bir vestibüler test bataryası geliştirilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the feasibility of developing a new test battery that could provide more detailed measurements of the perceptual and quantitative outcomes of the VOR functionality by applying random thrusts to paired semicircular canals (SCCs) on the same axis, using the video head impulse test (vHIT) to measure VOR gain and saccadic eye movement information, and the functional head impulse test (fHIT) to measure reading percentage, simultaneously. This included assessing the effect of a visual attention task added to the vHIT on saccadic eye movements and VOR gain. The study included 60 healthy individuals, 30 females and 30 males, aged between 18-55 years. Each participant was first evaluated using pure tone audiometry, speech audiometry, tympanometry, acoustic reflex testing, Romberg, tandem, and semi-tandem tests. Following these assessments, fHIT, vHIT, and simultaneous fHIT-vHIT tests were administered, and the test durations were recorded. The average age of the 60 participants was 36.65 ± 11.41 years. It was observed that the fHIT median values for the right and left lateral SCC DCOY significantly increased in the second measurement, while the median value for the left posterior SCC DCOY significantly decreased in the second measurement (p < 0.05). No statistically significant changes were observed in other locations and sides (p > 0.05). In the vHIT test, the median VOR gain values for the right and left lateral SCC significantly decreased in the second measurement, whereas the median VOR gain value for the right anterior SCC significantly increased in the second measurement (p < 0.05). No statistically significant changes were observed in other locations, sides, and measurements (p > 0.05). Comparing the total durations of the fHIT and vHIT tests with the durations when both tests were started simultaneously, it was found that the average duration was statistically significantly shorter when the tests were conducted together. In the second SCC measurement of the vHIT test, 4 overt (6.7%), 1 covert (1.7%), and 4 combined overt and covert (6.7%) saccades were detected on the right lateral side, whereas 8 overt (13.3%) and 1 combined overt and covert (1.7%) saccades were detected on the left lateral side. The fHIT DCOY averages and VOR gains obtained from the simultaneous application showed no statistically significant correlation with each other. The results of the vHIT test in the second measurement revealed visual attention-related effects, but these effects did not skew the results we obtained within normal limits towards pathology. Consequently, we believe that the simultaneous application of vHIT and fHIT tests is feasible, and by combining the two test software, a new vestibular test battery could be developed. This battery would not only evaluate VOR functionality but also record eye movements, determine VOR gain, and identify the presence of saccadic eye movements.