Kadına yönelik şiddet haberlerinde fail erkek temsili
Representetion of male perpetrators in news on violence againist woman
  1. Tez No: 907663
  2. Yazar: TUBA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KÜÇÜK DURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gazetelerde yer alan şiddet haberleri son yıllarda büyük oranda artış göstermiştir. Özellikle kadına yönelik şiddet haberleri gittikçe daha sık rastlanılır bir olgu haline gelmektedir. Bu durum, üzerinde konuşulup tartışılması gereken bir konu olarak ele alınmakla birlikte kadınlara yönelik şiddet eylemini gerçekleştiren erkek profillerinin gazetelerde aynı ölçüde yer alır hale geldiği söylenebilir. Başka bir deyişle, erkeğin kadına yönelik şiddeti, gazete haberleri açısından incelendiğinde toplum için bir sorun teşkil ettiği açıktır. Nitekim günümüzde gazeteler toplumun her kesimine hitap eden bir kitle iletişim aracıdır. Dolayısıyla şiddet haberlerinin sıklığı toplumsal olarak bir kabulleniş, aşina olma, olumlama, sınıflandırma, taraflandırma, ve kadın cinayetlerini anlamlandırma tehlikesini de beraberinde getirmektedir. Bu sebeple kadına yönelik şiddet haberlerinin doğru okunması, toplum tarafından doğru anlaşılması ve bu haberlerde yer alan şiddet olaylarındaki erkek profillerinin incelenerek doğru değerlendirilmesi gerekmektedir. Toplumsal bir sorun olarak ele alınan kadına yönelik şiddet, hemen her dönemde karşılaşılan bir gerçek iken, şiddet gösteren erkeklerin nasıl ve ne şekilde şiddete meyilli hale geldiği başka bir sorunu ifade etmektedir. Bir diğer sorun ise, gazetelerin bu tür haberleri kamuoyuna nasıl aktardığıdır. Bu çalışmada, kadına yönelik şiddet haberleri derlenmiş ve bu haberlerde yer alan erkek profilleri incelenmiştir. Politik olarak kadına yönelik şiddet haberleri gündemi en çok meşgul eden haberler olarak kategorize edilebilir. Bu haberlerin sayısındaki artış ve hemen her gün gündemdeki yerini koruyan kadına yönelik şiddet haberleri genel bir bakış açısı ile bakıldığında, konunun sadece gündelik hayat içerisinde değil, bilimsel açıdan da ele alınması gerektiğini göstermektedir. Şiddet gösteren fail erkeğin gazetelerde temsil edilme şekli üzerine kurulan bu çalışmada, kitle iletişim araçları içerisinde en yaygın olan gazetelerin bu konuda üstlendiği iletişim ve aktarım şekli araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence news in newspapers has increased significantly in recent years. News of violence, especially against women, is becoming more and more common. Although this situation is considered as an issue that needs to be talked about and discussed, it can be said that profiles of men who commit acts of violence against women have become equally prevalent in newspapers. In other words, when men's violence against women is examined in terms of newspaper news, it is clear that it poses a problem for society. As a matter of fact, today newspapers are a mass communication tool that appeals to all segments of society. Therefore, the frequency of violent news brings with it the danger of social acceptance, familiarity, affirmation, classification, bias, and giving meaning to femicide. For this reason, news about violence against women must be read correctly, understood correctly by the society, and the male profiles in the violent incidents in these news must be examined and evaluated correctly. While violence against women, which is considered as a social problem, is a reality encountered in almost every period, how and in what way violent men become prone to violence represents another problem. Another problem is how newspapers convey such news to the public. In this study, news about violence against women was compiled and the male profiles in these news were examined. Politically, news about violence against women can be categorized as the news that occupies the agenda the most. The increase in the number of these news and the news of violence against women, which remains on the agenda almost every day, show that the issue should be addressed not only in daily life but also from a scientific perspective. In this study, which is based on the way violent male perpetrators are represented in newspapers, the communication and transmission style undertaken by newspapers, which are the most common among mass media, on this subject has been investigated.