Heavy metal pollution in surface soils of industrial sites of Kocaeli and Adapazarı
Kocaeli ve Sakarya'da toprak kirliliğinin ağır metal yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 90779
  2. Yazar: FARUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
KOCAELİ VE SAKARYA'DA TOPRAK KİRLİLİĞİNİN AĞIR METAL YÖNÜNDEN İNCELENMESİ e e **.. FARUK YILMAZ MASTER TEZİ, 1999 TEZ DANIŞMANI: Prof. Dr. MEHMET ERGİN ANAHTAR KELİMELER: Ağır Metaller, Toprak Kirliliği, Ekstraksiyon, Mobilite, pH. ÖZET Bu çalışmada, Kocaeli ve Sakarya civarında endüstriyel kuruluşların yoğun olduğu bölgelerden 20 toprak örneği ile sanayi bölgesi dışındaki yerlerden de 10 adet toprak örneği alınmış ve bir dizi deneyler yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda Cd, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb ve Zn elementlerinin toplam ve ekstrakte edilebilen konsantrasyonları tayin edilmiştir. Cd hiç bir toprak örneğinde bulunamamıştır. Sonuçlar Cu, Mn, Pb ve Zn' nun ortalama konsantrasyon değerlerinin, dünya topraklarında ki ortalama değerlerden daha yüksek olduğunu göstermiştir. Analiz edilen topraklarda ki ortalama Cu, Mn, Pb ve Zn sırasıyla 33ug/g, 842ug/g, 37ug/g ve 72 jLtg/g olarak bulunmuştur ki bu değerler dünya ortalamalarının üzerindedir. Ekstraksiyon deneyleri çift destile su, İM KNO3 ve %1 EDTA çözeltileri ile yapılmış olup toprak-eksraktant oram ağırlıkça 1/5 idi. Toprak-ekstraktant karışımları 20 °C de ve 150 dev / dk da 3 saat çalkalanmıştır. Çalkalama ve sentrifuj işlemlerinden sonra, solüsyonlar 0,45 um filtre kağıdı ile süzülmüştür. EDTA, H2O ve KNO3 çözeltisine göre metalleri topraktan daha iyi çekmiştir. Metallerin mobilite sıralaması, büyükten küçüğe göre Mn, Ni, Cu, Pb, Zn ve Fe şeklinde saptanmıştır. Toprak örneklerinin pH'ı Türk Standartlarının TS8322 sayılı yöntemi ile tayin edildi. 20 g toprak örneğine 50 mi çift destile su konuldu (2: 5 ). Bu karışım 20 dakika magnetik karıştırıcı ile karıştırıldı. Daha önceden kalibre edilen pH metre ileVI toprak örneklerinin pH'ı ölçüldü. Ölçülen pH değerlerinin 8.29 ( orta alkali ) ile 6.89 ( hafif asidik ) arasında bulunduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV HEAVY METAL POLLUTION m SURFACE SOILS OF INDUSTRIAL SITES OF KOCAELİ AND ADAPAZARI FARUK YILMAZ M.Sc. Thesis, 1999 Thesis Supervisor: Prof. Dr. MEHMET ERGİN KEYWORDS: Heavy Metals, Soil Pollution, Extractable fraction, Mobility, pH. ABSTRACT A series of experiments was conducted using the soil samples taken mostly from industrial sites of Kocaeli and Adapazarı. The experiments were aimed at measuring total and extractable fractions of Cd, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, and Zn. Cd was detected from neither industrial nor non-industrial sites. The results indicated that average content of Cu, Mn, Pb, and Zn were higher than their background values. The mean Cu, Mn, Pb and Zn were 33ug/g, 842ug/g, 37ug/g, and 72 ug/g respectively. The extraction experiments were carried out with double distilled- deionized water, 1 M KNO3 and 1% EDTA solutions. In each case, soil: extractant ratio was 1/5 by w/w. The soil-extractant mixtures were shaken for three hours at 20 °C at 150 rev/min. After shaking it was centrifuged for 10 minutes and filtered through 0.45 urn filter paper. EDTA removed the metals more than H2O and KNO3. The order of the mobility in EDTA was found to be Mn, Ni, Cu, Pb, Zn, and Fe. In measuring pH of soil samples, 20 g soil sample was put into 100 ml beaker and 50 ml double disstiled-deionized water (DDW) was added to the soil (2: 5) by w/w. This mixture was stirred 30 minutes with a magnetic stirrer. After settlement, pH was measured with the previously calibrated pH-meter. pH values were found to be between 8.29 and 6,89.