Removal of acid blue 41 and basic blue 41 dyes from their aqueous solutions by adsorption onto bituminous
Asit mavisi 41 ve bazik mavi 41 boyar maddelerinin bitümlü şistlere adsorpsiyonlarının incelenmesi
- Tez No: 90780
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ASİT MAVİSİ 41 VE BAZİK MAVİ 41 BOYAR MADDELERİNİN BİTÜMLÜ ŞİSTLERE ADSORPSİYONLARININ İNCELENMESİ ALI EKREM MUFTUOGLU Yüksek Lisans Tezi, 1999 Tez Danışmanı: Prof. Dr. MEHMET ERGİN ANAHTAR KELİMELER: Adsorpsiyon, bitümlü şist, boyar madde, izoterm. ÖZET Asit Mavisi 41 ve Bazik Mavi 41 boyar maddelerinin sulu çözeltilerden bitümlü şistlere adsorpsiyonlan çalkalama süresi, sıcaklık, adsorban partikül boyutu, pH parametreleri bakımından incelenmiştir. Kinetik çalışmaları adsorpsiyon karakterini ortaya koymuştur. Bazik mavi adsorpsiyonu birinci dereceden hız denklemine uymaktadır. Bazik mavi için 25°, 40°, 50° C lerde ve 45 - 120, 120 - 230, 230 - 325, 325 - 400 adsorban elek aralıklarında çalışılmış ve elde edilen denge konsantrasyonlanyla adsorpsiyon izotermleri çizilmiştir. Bazik mavi - bitümlü şist sistemi Langmuir modeline iyi uyumludur. Asit mavisi için sistemin Langmuir ya da Freundlich izotermlerine uymadığı görülmüştür. Langmuir izoterm parametreleri hesaplanmış, belirtilen sıcaklık ve partikül boyutları için maksimum adsorpsiyon kapasiteleri karşılaştmlmıştır. Sonuçta, partikül boyutu küçüldükçe ve sıcaklık arttıkça adsorpsiyon kapasitesi de artmıştır. Sıcaklık değişimi asit mavisi adsorpsiyonunu belirgin olarak etkilememektedir. Asit mavisi ve bazik mavi en etkili olarak sırayla pH = 1 ve 12'de tutulmuştur. Bitümlü şistin Bazik Mavi 41'in tutulmasında etkili bir adsorban olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
İV REMOVAL OF ACID BLUE 41 & BASIC BLUE 41 DYES FROM THEIR AQUEOUS SOLUTIONS BY ADSORPTION ONTO BITUMINOUS SHALE ALI EKREM MUFTUOGLU M.S. Thesis, 1999 Thesis Supervisor: Prof. Dr. MEHMET ERGİN KEYWORDS: Adsorption, adsorbent, bituminous shale, dye, isotherm ABSTRACT Removal of Acid Blue 41 and Basic Blue 41 from aqueous solutions was investigated using bituminous shale as the adsorbent. In the batch experiments, parameters studied include the effect of contact time, temperature, particle size, adsorbate concentration, and pH. Kinetic studies were performed to have an idea of the nature of the system. The adsorption was found to follow the first order process for basic blue. Equilibrium of the system for basic blue was attained at three different temperatures; 25,40, and 50°C and with particle sizes of meshes; 45-120, 120-230, 230- 325, and 325-400. The resulting experimental equilibrium data are well represented by the Langmuir isotherm. For acid blue, however, the Langmuir nor the Freundlich models are applicable. The relevant parameters for the Langmuir isotherm are presented. It is seen that the smaller the particle size, the higher the adsorption. Adsorption capacity has increased with temperature for basic blue. For acid blue, effect of temperature is negligible. Acid blue and basic blue have shown maximum removals at pH 1 and 12, respectively. Bituminous shale has been proved to be a suitable adsorbent in the removal of Basic Blue 41.