Transsefenoidal hipofiz adenomu cerrahisinde nöronavigasyon kullanılmasının postoperatif rezidual adenom hacmi ve rnfl değişikliği üzerine etkisinin araştırılması
The role of navigation-assisted surgery on the postoperative residual adenoma volume and rnfl changes following transsphenoidal surgery for pituitary adenomas
- Tez No: 907801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZDEMİR, PROF. DR. AYHAN KANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Kompresif hipofiz adenomları yaygın olmasına rağmen görme alanı anormalliklerinin patogenezi belirsizliğini koruyor. Bu tümörlerde transsfenoidal mikroskopik cerrahi yapılırken bazen intraoperatif navigasyon kullanılması gerekebilir. Ancak bu prosedürün visual sonuçları nasıl etkileyeceği tam belli değildir. Bu çalışmanın amacı, transsfenoidal hipofiz adenomu ameliyatı sırasında kullanılan navigasyonun reziduel tumor dokusu ve görsel sonuçlar üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Transsfenoidal mikroskobik cerrahi geçiren 27 (yirmi yedi) hipofiz adenomu hastasında retrospektif bir analiz yapıldı. Hastalar navigasyon kullanılan ve kullanılmayan olarak iki gruba ayrıldı. Total rezeksiyon oranı, rezidüel hacim, görsel sonuçlar ve komplikasyonlar arasında karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: İntraoperatif multimodal navigasyonun kullanılmadığı standart grupta (Grup 1) ameliyat öncesi ortalama tümör çapı 4,84±1,24 cm olan 17 (%63) hasta vardı; navigasyon kullanılan grupta ise ameliyat öncesi ortalama tümör çapı 8,91±1,18 cm olan 10 (%37) hasta vardı.
Özet (Çeviri)
Aim: Despite being prevalent in compressive pituitary adenoma, the pathogenesis of visual field abnormalities remains unclear. During transsphenoidal surgery for pituitary adenoma, intraoperative navigation is sometimes employed. It's unclear how this procedure affects the visual results, though. The purpose of this study is to investigate the effect of using navigation-assisted transsphenoidal surgery for pituitary adenoma on the resudial volume and visual outcome. Methods: A retrospective analysis was conducted on 27 (twenty-seven) consecutive pituitary adenoma patients who had transsphenoidal microscopic surgery. The patients were divided into two group as non navigation assisted group, and Group 2 (navigation assisted. Comparisons were made between the total resection rate, residual volume, visual results, and complications. Results: There were 17 (63%) patients in the standard group (Group 1) in which intraoperative multimodal navigation was not used, with a preoperative mean tumor diameter of 4.84±1.24 cms; meanwhile, there were 10 (37%) patients in the navigation group, in which navigation was used, with a preoperative mean tumor diameter of 8.91±1.18 cms.