İklim haberciliği: Çevrimiçi gazeteler üzerinden 2021 orman yangınlarının analizi
Climate journalism: Analysis 0f 2021 forest fires through online newspapers
- Tez No: 907856
- Danışmanlar: DOÇ. YURDAGÜL BEZİRGAN ARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bilginin yaygınlaşması ve içselleştirilmesinde kitle iletişim araçları önemli bir fonksiyon üstlenmektedir. Haber ise toplumun bilinçlenmesinde birincil öneme sahip bir bilgi formudur. Dolayısıyla toplumun iklim krizi bağlamında bilinçlenmesinde bu konuda yapılan haberler dikkate değer bir role sahiptir. Medya zaman zaman iklim krizine mesafeli bir yaklaşım için haber üretebilmektedir. Ya da üretilen haberler alanın uzmanları tarafından yapılmadığı için nitelik yönünden eksiklikler taşıyabilmektedir. İklim haberlerinin kamuoyunun anlayabileceği sade ve anlaşılır bir dille inşa edilmesi önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, 24 Temmuz - 6 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşen Türkiye'deki orman yangınları örneğinde, en çok tıklanan 3 haber sitesinin -Hürriyet.com.tr, Milliyet.com.tr ve Sözcü.com.tr- bu yangınlara hangi sıklıkta ve ne şekilde yer verildiği araştırılmıştır. Araştırma yöntemi olarak nicel ve nitel içerik analizi yöntemine başvurulmuş ve elde edilen verilerden yola çıkarak yorumlama yapılmış; çözüm ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mass media plays an important role in the dissemination and internalization of information. News is a form of information that has primary importance in raising awareness in society. Therefore, news on this subject plays a significant role in raising awareness in society in the context of the climate crisis. The media can sometimes produce news for a distant approach to the climate crisis. Or, the news produced may have deficiencies in terms of quality because they are not made by experts in the field. It is important that climate news is constructed in a simple and understandable language that the public can understand. In this thesis study, in the example of the forest fires in Turkey that occurred between July 24 and August 6, 2021, it was investigated how often and in what way the 3 most clicked news sites - Hürriyet.com.tr, Milliyet.com.tr and Sözcü.com.tr - covered these fires. Quantitative and qualitative content analysis methods were used as the research method and interpretations were made based on the obtained data; solutions and suggestions were presented.