An analysis of Chinese production and financial networks in the Turkish economy
Türk ekonomisindeki Çin üretim ve finansal ağlarının analizi
- Tez No: 907910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEB HALE EROĞLU SAĞER, ÖĞR. GÖR. ALTAY ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, International Trade, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Çin'in Türk üretim ve finansal ağlarındaki konumunu incelemek için Küresel Ekonomik Ağlar (KEA)'ın oluşumundaki ağ yapısını teorik temel olarak ele almaktadır. Çalışmada ikili ihracat/ithalat ve yatırım verileri analiz edilerek Çin'in açılma sürecinden bu yana KEA'daki yükselen profilini küresel üretim ağındaki artan faaliyetinin öncelediğini ve daha sonra bunun Çin mali kuruluşlarının küresel mali ağlarda artan varlığıyla desteklendiği ileri sürülüyor. Bu bağlamda çalışma, Çin-Türk ikili ticari ilişkilerini şu argümanı test etmek için bir vaka çalışması olarak kullanıyor: Çinli finansal kuruluşların Türkiye pazarına girmesi Çin üretim ağlarındaki aktivite artışını tetikliyor mu? Tez esas olarak üretim ağının mümkün kıldığı ve üretim ile finansal faaliyetler arasındaki sinerjiyi kolaylaştıran yapısal bağlantıyı araştırıyor. Bu bağlamda çalışmanın ana soruları şu şekildedir:“İmalat ticareti Çin'in KEA çerçevesinde ilerleyişine nasıl yardımcı oluyor?”“Çin için, Deng Xiaoping döneminde başlayan açılma dönemi çerçevesinde küresel üretim ve finansal ağlar arasındaki entegrasyon nedir?”ve“Çin finans kuruluşları bu entegrasyonda nasıl bir rol oynuyor?”Çalışma bu sorulara yanıt ararken Çin imalat ağının Türkiye'ye artan ihracat performansıyla güçlü bir profil sergilediği sonucuna varmıştır. Ayrıca çalışma, Çinli finans kuruluşlarının, krediler gibi finansman desteği yanında aracılık hizmetleri de sağlayarak bu güçlü profile katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis employs the networked structure within the Global Economic Networks (GENs) framework to examine China's position in Turkish production and financial networks. Analyzing bilateral export/import and investment data further argues that China's elevated position in GENs since its opening-up process is preceded by its increasing activity in the global production network, then assisted by the accelerated presence of Chinese financial entities in global financial networks. In this regard, the study employs Sino-Turkish bilateral trade relations as a case study to test whether the entry of Chinese financial institutions into the Turkish market trigger an increase in activity in Chinese production networks. The thesis searches mainly for the structural link made possible by the manufacturing network, facilitating the synergy between production and financial activities. In this regard, the main questions of the study are:“How does manufacturing industry assist China's development within the GEN framework?”“What is the integration between GPNs and GFNs for China within its ”opening-up“ strategy since Deng Xiaoping?”and“What role do Chinese financial institutions play in this integration?”Answering these questions, the study concludes that the Chinese manufacturing network demonstrates a robust profile with its increasing export performance to Turkey. Additionally, the study finds that Chinese financial entities contribute to this profile by providing funding support such as credit and loans or intermediary services to coordinate acquisitions.