Madde kullanımı ve algılanan sosyal desteğin duygusal öz yeterlilik ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between subtance useand perceived social support wi̇th emotional selfefficacy
- Tez No: 907918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TAŞFİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Madde kullanımı hızla yayılan bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkmakta ve bu sorun artarak devam etmektedir. Madde kullanımı ve bağımlılığı olan kişilerde duygusal öz yeterlilik, kendi kendine yetebilme, kendini sevme halleri ve çevrelerinin desteği büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada madde kullanımı ve algılanan sosyal desteğin duygusal öz yeterlilik ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu ilişkinin incelenmesi kapsamında araştırmaya madde kullanımı olmayan kişiler de dahil edilmiştir. Örneklem grubunu madde kullanımı olan 104 ve madde kullanımı olmayan 110 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri anket toplama yoluyla elde edilmiştir. Veri toplama yüz yüze gerçekleştirilmiş olup, anketler üç bölümden oluşmaktadır. Madde kullanımı olan katılımcılara toplamda 53 sorudan oluşan demografik bilgi formu, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği ve duygusal öz yeterlilik ölçeği uygulanmıştır. Madde kullanımı olmayan katılımcılara toplamda 49 sorudan oluşan demografik bilgi formu, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği ve duygusal öz yeterlilik ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada uygulanan demografik formlardaki kişisel özellikler düzenleyici etki analizi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar kapsamında madde kullanımı olan bireylerde algılanan sosyal desteğin duygusal öz yeterlilik üzerindeki etkisinin oldukça güçlü olduğu tespit edilirken, madde kullanımı olmayan bireylerde algılanan sosyal desteğin duygusal öz yeterlilik üzerindeki etkisinin yine pozitif fakat daha zayıf olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Substance abuse is a rapidly spreading social problem and this problem continues to increase. Emotional self-sufficiency, ability of self-sufficiency, self-love and support from their environment are of great importance for people with substance use and addiction. In this context, this study aimed to examine the relationship between substance use and perceived social support to emotional self-efficacy. Within the scope of examining this relationship, people who did not use substances were also included in the study. The sample group consisted of 104 people who used substances and 110 people who did not use substances. The data of the study was obtained by collecting surveys. Data collection was carried out face-to-face and the surveys consisted of three parts. A demographic information form consisting of a total of 53 questions, a multidimensional perceived social support scale and an emotional self-sufficiency scale were applied to participants who used substances. A demographic information form consisting of a total of 49 questions, a multidimensional perceived social support scale and an emotional self-sufficiency scale were applied to participants who did not use substances. The personal characteristics in the demographic forms applied in the study were examined with moderator effect analysis. Within the scope of the results obtained, it was found that the effect of perceived social support on emotional self-efficacy was quite strong in individuals with substance use, while the effect of perceived social support on emotional self-efficacy was again positive but weaker in individuals without substance use.