Exploring the perceptions of emissions liability management in corporate carbon accounting
Kurumsal karbon raporlamasında emisyon yükümlülük yönetimi çerçevesine bakış açısının incelenmesi
- Tez No: 907917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çok sayıda ülke, kurum ve kuruluş, 2050 yılına kadar karbon ve diğer sera gazı emisyonlarında net sıfır hedefine ulaşmayı taahhüt etti. Bu kolektif hedefe ulaşmanın yolu, güvenilir bir emisyon muhasebe yönteminden ve emisyonların sonsuza kadar atmosferden uzaklaştırılmasını sağlayan sağlam bir sistemden geçiyor. Bahsedilen her iki gerekliliği de kapsayan Roston ve diğerleri (2023) tarafından önerilen Emisyon Yükümlülük Yönetimi (ELM) çerçevesi, firmaların emisyonlarını karbon yakalama varlıklarıyla eşleştirmeleri ve emisyonlarını pozitif yönde tersine çevirebilmek için gerekli olandan daha fazla değer sağlamaları halinde emisyon yapmaları gerektiğini savunmaktadır. Bu tez, kurumsal stratejilerde Emisyon Yükümlülük Yönetimi'ni (ELM) niteliksel yöntemlerle araştırmayı amaçlamaktadır. Son yıllarda çıkan yeni bir konsept olması göz önünde bulundurularak, ELM'in uygulanabilirliği hakkında literatürde yok denecek kadar az çalışma bulunmaktadır. Bu amaca ulaşmak için Türkiye'deki ESG uygulamalarıyla öne çıkan firmalardaki sektör uzmanları ve kurumsal yöneticilerle, derinlemesine görüşmeler yapıldı. Metodolojik yaklaşım“Best-Worst Method”yöntemine ve açık uçlu görüşme sorularına dayanmaktadır. Sonuçlar, şirket yöneticilerinin ELM'yi stratejiye entegre etmeyi düşünürken maliyet ve risk azaltımı sayesinde elde edilen avantaja öncelik verdiklerini vurgulamaktadır. Görüşmelerden elde edilen veriler, ELM'nin birden fazla değişkenin bir araya gelmesi durumunda uygulanabilir bir kavram olarak değerlendirildiğini, entegrasyonun kendinden emin bir duruş ortaya çıkaracağını ve tüm paydaşlara olumlu bir sinyal vereceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Numerous countries, organizations and entities have pledged to reach net zero goals in carbon and other greenhouse gas emissions by the year 2050. Road to achieving this collective goal passes through a reliable accounting method and a robust system that ensures emissions removed from the atmosphere indefinitely. Emissions Liability Management (ELM) framework, which is proposed by Roston et al. (2023) comprises both requirements. Framework is stating that firms should match their emissions with reverse removal assets and only emit carbon if the firm is adding more value than cost of removing carbon matching the duration of emissions. This study explores Emissions Liability Management (ELM) in corporate strategies through qualitative methods. Given the concept has been proposed in the recent years, there are limited or little if any research in literature on the applicability of ELM. To achieve this purpose, in-depth interviews with industry experts and corporate executives based in Türkiye with notable ESG practices was conducted. The methodological approach is based on Best-Worst method and open-ended interview questions. The results emphasize that corporate executives prioritize the advantage coming from cost and risk reduction while considering integration ELM to strategy. The data obtained from the interviews shows that ELM is considered an applicable concept if several variables come together, integrating would presents a confident stance and gives a positive signal to all stakeholders.