Seknidazol türevi bileşiklerin tasarımı, sentezi ve asetilkolinesteraz-bütirilkolinesteraz inhibitör aktivitelerinin araştırılması
Design, synthesis and investigation of acetylcholinesterase-butyrylcholinesterase inhibitory activities of secnidazole derivatives
  1. Tez No: 907945
  2. Yazar: DORUK SATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bazı seknidazol türevi (1a-h) bileşiklerin tasarımı, sentezi ve asetilkolinesteraz (AChE)-bütirilkolinesteraz (BChE) enzim aktiviteleri üzerine inhibisyon etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Sentezi gerçekleştirilen bileşiklerin AChE ve BChE enzim inhibitör etkileri Ellman metodu ile araştırılmıştır. Standart madde olarak donepezil ve Ellman'ın reaktifleri kullanılmıştır. Bulgular: Sonuçlarımız, tüm bileşiklerin referans bileşik olan donepezil'e kıyasla hem AChE hem de BChE karşı önemli bir inhibisyon etkisi sergilediğini göstermektedir. Özellikle 1h bileşiği her iki enzim içinde daha etkili inhibisyon sergilemiştir. Elektroforus elektrikus AChE (EeAChE) için 0.024±0.009 nM ve equine serum BChE (eqBChE) için 0.087±0.017 nM olan Ki değerleri ile en yüksek etkiyi göstermiştir. Ayrıca, moleküler docking çalışmaları, bu bileşiklerin AChE ve BChE kristal yapılarının (sırasıyla PDB Kimlikleri: 4EY7 ve 4BDS) aktif bölgelerindeki etkileşim mekanizmaları hakkında değerli bilgiler sağlamıştır. Sonuç: Seknidazol türevlerinin Alzheimer hastalığının (AD) tedavisi için umut vadeden fonksiyonel ajanlar olduğu gösterilmiştir. Bu enzimlerin çift inhibisyonu, özellikle AD gibi nörolojik bozuklukların tedavisi için umut vadeden bir strateji olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective is to design, synthesize, and investigate the inhibitory effects of certain seknidazole derivatives (1a-h) on the enzymatic activities of acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BChE). Material and Method: The inhibitory effects of the synthesized compounds on AChE and BChE enzymes were investigated using the Ellman method. Donepezil and Ellman's reagents were used as standard substances. Results: Our results indicate that all compounds exhibit significant inhibitory effects against both AChE and BChE compared to the reference compound donepezil. In particular, compound 1h demonstrated more effective inhibition for both enzymes. It exhibited the highest potency with Ki values of 0.024±0.009 nM for Electrophorus electricus AChE (EeAChE) and 0.087±0.017 nM for equine serum BChE (eqBChE). Additionally, molecular docking studies provided valuable insights into the interaction mechanisms of these compounds within the active sites of the AChE and BChE crystal structures (PDB IDs: 4EY7 and 4BDS, respectively). Conclusion: Seknidazole derivatives have been shown to be promising functional agents for the treatment of Alzheimer's disease (AD). The dual inhibition of these enzymes is considered a promising strategy, particularly for the treatment of neurological disorders such as AD.