Ortaokul öğrencilerinin gerçek yaşam problemlerini çözme sürecinde niceliksel akıl yürütme becerilerinin incelenmesi
Investigation of quantitative reasoning skills of middle school students in the process of solving real life problems
- Tez No: 907968
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA CANTÜRK GÜNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin gerçek yaşam problemlerini çözme süreçlerinde niceliksel akıl yürütme becerilerinin ve niceliksel akıl yürütme becerilerinin nasıl bir gelişim gösterdiğinin gözlemlenmesidir. Araştırmada verilerin toplanması, incelenmesi ve değerlendirilmesi aşamalarında nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup çalışmada durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanması, 2021-2022 öğretim yılında Balıkesir ilinin Bandırma ilçesine bağlı özel bir kolejde 7. Sınıfa devam eden toplam 6 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin var olan niceliksel akıl yürütme becerilerini incelemek ve becerilerin gelişimini değerlendirmek amacıyla yürütülen öğretim süreci boyunca araştırma verilerinin toplanmasında; veri toplama araçları olarak 'çalışma yaprakları', 'öğretim dizisi, öğretim süreci ve klinik görüşmelerin ses kayıtları', 'araştırmacı günlükleri', verilerin çözümlenmesi aşamasında ise tematik analiz tekniği kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda ön görüşmelerde öğrencilerin sahip olduğu niceliksel akıl yürütme becerilerinin son görüşmelerde geliştiği gözlemlenmiştir. Öğretim sonrasında öğrenciler gerçek yaşam problemini çözme aşamalarında gözle görülür şekilde başarılı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the development of quantitative reasoning skills and quantitative reasoning skills of 7th grade middle school students in the process of solving real life problems. Qualitative research method was adopted in the stages of data collection, analysis and evaluation and a teaching experiment was used in the study. The study was conducted with a total of 6 students attending the 7th grade in a private college in Bandırma district of Balıkesir province in the 2021-2022 academic year. During the teaching process carried out to examine the existing quantitative reasoning skills of the students and to evaluate the development of these skills; 'worksheets', 'audio recordings of teaching experiment, teaching process and clinical interviews', "researcher diaries' were used as data collection tools, and thematic analysis technique was used in the data analysis phase. As a result of the research, it was observed that the quantitative reasoning skills of the students in the preliminary interviews improved in the final interviews. After the instruction, students were visibly successful in solving real life problems.