Karaciğer nakil alıcılarında mide içeriği ve hacminin ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Ultrasound assessment of gastric content and volume in liver transplant recipients
- Tez No: 907969
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, yeterli açlık sürelerine ulaşılan elektif karaciğer nakil alıcılarında Ultrasonografi (USG) ile mide içeriği ve hacminin preoperatif değerlendirmesini yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Elektif cerrahi öncesi en az 8 saat açlık süresine ulaşan 64 hastanın mide içeriği ve hacmi preoperatif USG ile görüntülendi. Bu doğrultuda, nitel değerlendirmeyi takiben matematiksel formüller kullanılarak, hastalarda antrumun kesitsel alanı (antral CSA) ölçüldü ve gastrik rezidüel volüm (GRV) hesaplandı. Riskli mide tanısı için antral CSA cutoff değeri >340 mm2 olarak belirlendi. Ortalama, standart sapma, medyan, frekans ve yüzde veri setini tanımlamak; Spearman'ın rho testi ise veri setine ilişkin çıkarımlarda bulunmak için kullanıldı. Bulgular: Nitel değerlendirme neticesinde, hastaların 20'sinin mide antrumu boş (%31,3), 12'sinin partiküllü sıvı (%18,8) ve 32'sinin katı (%50) içerikli olduğu tespit edildi. Mide doluluk riski tanısı için belirlenen 340 mm2 eşik değerine göre en az 8 saat aç bırakılan hastaların 43'ünün (%67,2) antral CSA değeri >340 mm2 (1183,73±451,99) olduğu tespit edildi. Ek olarak, hem antral CSA'nın hem de GRV'nin batındaki asit (ml), vaka sırası ilk 1. saatte nazogastrik (NG) sondadan gelen sıvı (ml), vaka sonu NG sondadan gelen sıvı (ml), Child-Pugh (Child Turcotte-Pugh) skoru ve MELD (Model for End-Stage Liver Disease)-Na skoru ile pozitif yönde koreleydi. Sonuçlar: Araştırmada, preoperatif açlık yönergelerindeki sürelerin kapsamadığı karaciğer nakil alıcılarında USG'nin anestezi yönetimine rehberlik edebilecek invaziv olmayan bir görüntüleme aracı olduğu sonucuna varıldı. Araştırma sonuçları, karaciğer nakil alıcılarında batındaki asit (ml), Child-Pugh skoru, MELD-Na skoru parametrelerinin perioperatif aspirasyon riskini belirleyerek anestezi yöntemini tercih etmede yönlendirici olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate gastric content and volume by preoperative USG in elective liver transplant recipients who have reached adequate fasting times. Material and Method: Gastric content and volume of 64 patients who had a fasting period of at least 8 hours before elective surgery were scaned with USG. Following the qualitative evaluation, antral CSA was measured in patients and GRV was calculated using mathematical formulas. Antral CSA cutoff value for the diagnosis of stomach fullness risk was adopted as >340 mm2. The mean, standard deviation, median, frequency, and percentage were used to describe the data set; Spearman's rho test was used to make inferences statistics. Results: As a result of the qualitative evaluation, it was determined that the gastric antrums of the 20 patients were empty 31,3%, 12 of them was liquid with particles (18,8%) and 32 of them were solid (50%). According to the cutoff value of 340 mm2 (1183,73±451,99) determined for the diagnosis of stomach fullness risk, an increased rate was determined in 67,2% of patients. Moreover, among patients, both antral CSA and GRV were positively corelated with ascites in the abdomen, nasogastric liquid in the first hour of the operation, nasogastric liquid at the end of the operation, Child-Pugh score and MELD-Na score. Conclusion: In the current study, it was concluded that the use of USG is a non-invasive imaging tool that can guide anesthesia management in liver transplant recipients who have risk of gastric filling despite recommended fasting protocols. In liver transplant recipients, ascites in the abdomen, Child-Pugh score and MELD-Na score can be guides in choosing the anesthesia method by determining the risk of perioperative aspiration.