A study on resilience among novice and experienced English language teachers in an EFL context
Meslekte yeni ve tecrübeli İngilizce öğretmenlerinin İngilizce öğretimi kapsamındaki dayanıklılıkları üzerine bir çalışma
- Tez No: 907987
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA TUNABOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dayanıklılık eğitimde önemli bir rol oynar. Hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin kişisel, akademik ve iş hayatlarında karşılaştıkları zorlukları aşmalarını sağlar. Literatürde yayımlanan çalışmaların çok azı meslekte yeni ve tecrübeli öğretmenler arasındaki farka vurgu yapmaktadır. Bu alanda yapılan birçok çalışma genel olarak öğrenci dayanıklılığı ile ilgili olmuştur. Bu konunun seçilmesinin temel nedeni, öğretmen dayanıklılığının da en az öğrenci dayanıklılığı kadar önemli olmasıdır. Dayanıklı öğretmenler olmadan dayanıklı öğrenciler yetiştirmek mümkün değildir. Bu araştırmanın amacı Türkiye'nin Bitlis ilindeki İngilizce öğretmenlerinin Kişisel Yeterlilik ve Azim, Manevi Etkiler, Aile Uyumu ve Sosyal Beceriler ve Akran Desteği dahil olmak üzere dayanıklılık düzeylerini ölçmektir. Katılımcı olan 122 İngilizce öğretmeni deneyim yıllarına göre meslekte yeni ve deneyimli olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu tez çalışmasında karma yöntem araştırma deseninden yararlanılmış ve katılımcı seçiminde kolaylıkla bulunabileni örnekleme yöntemi ve gönüllü yanıt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bütün katılımcılar Bitlis'te çalışmaktadır. Verileri toplamak için 'Google Formlar' ve 'Zoom' platformu kullanılmıştır. Nicel veriler için, İngilizce öğretmenlerinin dayanıklılık seviyelerindeki farklılıklara yönelik soruları ele almak amacıyla dört alt ölçek ve 26 maddeden oluşan Öğretmen Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Nitel veriler için, 8 yarı yapılandırılmış görüşme sorusu kullanılmıştır. Katılımcıların cevapları sonucunda Bitlis ilinde görev yapan deneyimli ve meslekte yeni İngilizce öğretmenlerinin dayanıklılık düzeyleri arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Analizden, öğretmenlerin dayanıklılık seviyelerini artırmak için sürekli bir desteğe ve kaynaklara ihtiyaçları olabileceklerine dair bir tema ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Resilience plays a vital role in education. It enables both students and teachers to get over the difficulties they come across in their personal, academic and professional lives. The small size of the studies that have been published in the literature highlights the difference in resilience between novice and experienced teachers. Many studies conducted in this field have generally dealt with student resilience. The main reason for choosing this topic is that teacher resilience is finally just as significant as student resilience. It is impossible to bring up resilient students without resilient teachers. The purpose of the present research is to investigate resilience levels, including Personal Competence and Persistence, Spiritual Influence, Family Cohesion, and Social Skills and Peer Support of novice and experienced English language teachers in an EFL context in Bitlis, Türkiye. 122 EFL teachers were divided into two groups: novices and experienced ones, based on their experience year in teaching English. In this thesis, a mixed-methods research design was utilized, and convenience sampling techniques and the voluntary response sampling method were used to reach out to participants. All the participants work in Bitlis, Türkiye. Google Forms and the Zoom platform were used to collect data. For the quantitative data, the Teacher Resilience Scale, which includes four subscales and 26 items, was utilized to address the questions regarding the differences in resilience levels of English language teachers. For the qualitative data, 8 semi- structured interview questions were used. The participants' answers on the whole demonstrated that there is no significant difference in total resilience level or the sublevels of novice and experienced English language teachers working in Bitlis. A broad theme emerged from the analysis that teachers may need ongoing support and resources to enhance their resilience level.