Dijital dönüşüm perspektifiyle örgütsel stratejik yönelimlerin birey bazlı dayanıklılık (Esneklik) üzerine etkisi
The impact of organizational strategic orientations on individual-based resilience (Flexibility) with the perspective of digital transformation
  1. Tez No: 787224
  2. Yazar: AKIN GÖKHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı dijitalleşen dünyada örgütlerin stratejik yönelimlerinin çalışanların dayanıklılık durumuna etkisinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu araştırmanın örneklemi kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu çalışmada Stratejik oryantasyonun alt faktörleri olan Yenilikçilik, Müşteri Odaklılık, Rakip Odaklılık ve Teknoloji Oryantasyonunun Psikolojik Sağlamlık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yenilikçilik eğilimi firmaların ve çalışanların kendisine ait bilgi ve donanımlar geliştirerek ya da yeni bilgiler ışığında değer yaratabilme eğilimidir. Teknolojik oryantasyon, sürekli gelişen teknoloji ile tüketicilerin teknolojinin yenilikleriyle birlikte değişen ürün ve tedarik tercihlerini, firmaların tüm yapılarıyla bu değişimi takip edip kendi yapılarına entegre etme eğilimidir. Müşteri odaklılık, müşteri ihtiyaçlarına yönelik tüm birimleri entegre bir şekilde çalışması eğilimidir. Rakip odaklılık firma ve çalışanların bulundukları Pazarda rakiplerinin gelişimini ve stratejilerini önceden fark edip ona göre pozisyon alma eğilimidir. Departmanlar arası koordinasyon, örgütlerin uyguladıkları strateji ve tüm odaklılıkların başarıya ulaşabilmesi adına firmanın tüm birimlerinin kesintisiz iletişim halinde olması eğilimidir. Dayanıklılık kavramı, bireylerin artan sorumluluk, belirsizlik ve kişilerle karşı karşıya gelme durumlarında ruhsal çöküntü yaşamamak için gerekli olan sağlamlık, kişilerin iş doyumu ve örgütsel bağlılık durumlarını etkileyen kavram olarak nitelendirilir. Bu eğilimler ışığında oluşabilecek başarı ve başarısızlığın çalışanların psikolojik dayanıklılığını üzerine etkisi azımsanmayacak seviyededir. Yapılan bu çalışmada Dijital dönüşümün etkisiyle sürekli değişime uğrayan örgütler firmalardaki çalışanların performanslarını artıracak ve firmalara olumlu yansımaları sağlaması adına psikolojik dayanıklılığın önemine farkına varmaktadır. Stratejik oryantasyon bileşenlerin psikolojik dayanıklılık seviyelerine etki ettiği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak bu çalışama firmaların değişen şartlar karşısında stratejik oryantasyonun psikolojik dayanıklılığına etkisi açısından yapılan çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the strategic orientations of organizations in the digitalizing world have an impact on the endurance status of employees. The sample of this research was determined by easy sampling method. In this study, the effects of Innovation, Customer Orientation, Competitor Orientation and Technology Orientation, which are sub-factors of strategic orientation, on Psychological Robustness were examined. The tendency of innovation is the tendency of companies and employees to create value by developing their own knowledge and equipment or in the light of new information. Technological orientation is the tendency of constantly developing technology and consumers' changing product and supply preferences along with the innovations of technology to follow this change with all the structures of companies and integrate it into their own structures. Customer orientation is the tendency of all units to work in an integrated manner for customer needs. Competitor orientation is the tendency of companies and employees to notice the development and strategies of their competitors in the Sunday they are in and to take a position accordingly. It is the tendency of all departments of the company to be in uninterrupted communication in order to achieve coordination between departments, the strategy applied by organizations and the success of all Decisiveness. The concept of resilience is characterized as the concept that affects the states of robustness, job satisfaction and organizational commitment of individuals, which are necessary to avoid mental collapse in situations of increasing responsibility, uncertainty and confrontation with people. The impact of success and failure that may occur in the light of these trends on the psychological resilience of employees is at a significant level. In this study, organizations that are constantly undergoing changes due to the effect of digital transformation realize the importance of psychological resilience in order to increase the performance of employees in companies and to provide positive reflections to companies. It has been concluded that the strategic orientation components affect the psychological endurance levels. As a result, it is aimed to contribute to this study in terms of the impact of strategic orientation on the psychological resilience of companies in the face of changing conditions