Discourse content and patterns of science center educators
Bilim merkezi eğitmenlerinin söylem içerik ve desenleri
- Tez No: 908038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilim merkezi eğimenlerinin öğrenci gruplarıyla etkileşimleri sırasında sergiledikleri içerik ve söylem desenlerini, ayrıca eğitmen olarak rollerine ilişkin fikirlerini araştırmaktır. İstanbul'da bulunan bir bilim merkezinde çalışan 4 eğitmen ile bir vaka çalışması gerçekleştirilmiştir. Eğitmenlerin öğrenci gruplarına sergi düzeneklerini gezdirirken yaptıkları konuşmalar gözlemlenmiştir. Müze eğitmenlerinin söylemleri içeriklerine göre tanımlayıcı, açıklayıcı, analitik ve sentezleyici olarak; etkileşim desenlerine göre ise kapalı, kapalıdan açığa ve açık söylem olarak sınıflandırılmıştır. Ardından eğitmenlerin mesleki rollerine ve öğrencilerle sözlü etkileşimlerine ilişkin bakış açılarını öğrenmek için bireysel görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, eğitmenlerin ağırlıklı olarak tanımlayıcı ve açıklayıcı içerik ile kapalı ve kapalıdan açığa söylem desenlerini kullandığını göstermiştir. Eğitmenlerin sergi düzenekleri hakkında önemli bilimsel bilgiye sahip oldukları ve öğrenci gruplarıyla tanımlayıcı ve açıklayıcı içerik kullanarak ve çoğunlukla kapalı söylem kalıbıyla sözlü iletişim kurabildikleri, ancak konuşmalarında analitik ve sentezleyici içerikleri ve açık söylemi dışarıda bıraktıkları tespit edilmiştir. Bulgular, eğitmenlerin öğrencilerle daha iyi söylem geliştirebilmeleri için eğitim becerilerini geliştirmeleri gerektiğini göstermektedir. Müze eğitmenlerinin mesleki rollerine ilişkin algıları ise genellikle ziyaretçilere bilimsel bakış açısı sağlamak ve onların bilim merkezi deneyimlerini bilimsel açıklamalar yoluyla kolaylaştırmak şeklindedir. Bu rolleri etkili bir şekilde yerine getirebilmek için eğitmenler, içerik bilgisine, iletişim becerilerine ve farklı kitlelerle etkileşime geçebilme yeteneğine sahip olmaları gerektiğine inanmaktadır. Ayrıca, eğitmenlerin öğrenci etkileşimine ilişkin fikirleri de mesleki rollerine dayanmaktadır. Araştırmada, müze eğitmenlerinin mesleki beceri ve kimlik gelişimine ilişkin çıkarımlar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the content and discourse patterns of science center educators with the interaction of student groups as well as their ideas about their roles as a museum educator. A case study was conducted with 4 educators working at a science center located in Istanbul. The discourses of the educators while accompanying student groups through the exhibition setups were observed. Discourses of museum educators were classified as descriptive, explanatory, analytical, and synthesizing according to their content; and as closed, closed to open, and open discourse according to the interaction pattern. Subsequently, individual interviews were conducted with the educators to gather their perspectives on their professional roles and the verbal interactions with students. The findings showed that the educators predominantly used descriptive and explanatory content with closed and closed-to-open discourse patterns. The educators had substantial scientific knowledge about the exhibition setups and could establish verbal communication with student groups using descriptive and explanatory content and mostly using closed discourse pattern, leaving out analytical and synthesizing content in their talks and open discourse. The findings indicated that educators need to develop their educational skills for better discourse with students. Museum educators' perceptions of their professional roles generally involve providing scientific insights to visitors and facilitating their science center experience through scientific explanations. To perform these roles effectively, educators believe they need to have content knowledge, communication skills, and the ability to engage with a wide range of audiences. Additionally, the educators' ideas about student interaction are based on their professional roles. Implications for professional skills and identity development for museum educators are discussed.