İsim harf etkisi, tüketicinin marka tercihi üzerindeki etkisi ve nöropazarlama ölçüm araçlarıyla incelenmesi
  1. Tez No: 908049
  2. Yazar: YAREN CANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kişiler kendi isimlerinde geçen harfleri tercihen daha olumlu algılamaktadır. İsim harf etkisine atfedilmiş olan bu durum hakkında literatürde iş tercihi, yaşanılan yer, romantik partner seçimi ve yapılan meslek seçimi üzerine birçok örneğine yer verilmiştir. Öte yandan tüketici satın alma davranışları her zaman pazarlama sektöründe önemli bir araştırma konusu olmuştur. Marka isimleri pazardaki rekabet sürecinde ve markalaşma yolcuğunda da bel kemiği rolü üstlenmektedir. Literatüre göre isim - harf etkisi olgusunun tüketici davranışlarını etkilemesi konusunda da anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Yabancı kaynaklardan esinlenerek yapmış olduğumuz çalışmamızda isim - harf etkisinin Türk tüketicilerde ne denli etkili olacağını incelenmiştir. Araştırma 18- 42 yaş arası 30 kadın 17 erkek gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Literatürümüzü zenginleştirmesi adına önemli bir çalışma olacaktır. İsim harf etkisinin göz takibi ile ilişkilendirildiği çalışmada kişilerin tutumlarını incelemek amacıyla yapılan bağımlı örneklem t-testinde anlamlı bir bulguya rastlanmamıştır. İsim harf etkisinin koku ile ilişkilendirildiği çalışmada pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals tend to perceive letters present in their own names more positively. This phenomenon, attributed to the name-letter effect, has been extensively documented in the literature in the context of job choices, place of residence, romantic partner selection, and occupational choices. Furthermore, consumer purchasing behavior has always been a significant research topic in the marketing sector. Brand names play a pivotal role in the competitive market and branding journey. According to the literature, the name-letter effect has also shown significant results in influencing consumer behavior. Inspired by foreign studies, our research aimed to investigate the extent to which the name-letter effect influences Turkish consumers. The study was conducted with 30 female and 17 male volunteers aged between 18-42. Given the absence of such a study in Turkish literature, this research is significant. In the study where the name-letter effect was linked to eye tracking, an independent samples t-test was conducted to examine participants' attitudes, but no significant findings were obtained. In the study where the name-letter effect was linked to smell, a Pearson correlation analysis was performed.