Dijital ağ toplumunda değişen hekimlik pratikleri
Changing practices of physicians in digital network society
  1. Tez No: 908055
  2. Yazar: ŞEVVAL JANE BAYKAL ERHAMAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN BAKİ ADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
20. yüzyılın ortalarından itibaren neoliberal politikaların küresel, ulusal ve yerel ölçeklerde toplumsal hayatın tüm boyutlarında yaygınlaşması ve derinleşmesi tıp alanında ve sağlık hizmetlerinde çok köklü değişimleri beraberinde getirmiştir. Özel girişimcilerin ilaç, tıbbi malzeme ve bakım alanlarına yatırım yapması, bu alanlarda uzmanlaşan devasa şirketlerin ortaya çıkması tıbbın ticarileşmesine, tıbbı ürünlerin ve hizmetlerin meta haline geldiği bir sağlık hizmetleri piyasasının oluşmasına neden olmuştur. Teknolojik gelişmelerin tıbba ve sağlık hizmetlerine entegrasyonu hem bu metalaştırma süreci tarafından desteklenmiş hem de bu süreci daha da hızlandırmış ve derinleştirmiştir. Bu teknolojilerin bir kısmı yeni medikal ürünlerin ve hizmetlerin geliştirilmesi ve sunumuna yöneliktir. Bir diğer kısmı ise bu ürünleri ve hizmetleri çok daha geniş kitlelere duyuracak ve pazarlayacak ve böylelikle talebi arttıracak yeni iletişim teknolojileridir. Youtube gibi dijital platformların ve Instagram ve Facebook ve benzeri sosyal medya platformlarının kurumlar ve (kurumsal bağı olan ya da olmayan) hekimler tarafından yakın dönemde yaygın olarak kullanılmaya başlanması ve her geçen gün daha da yaygınlaşması bu teknolojik gelişmelerin popüler kitleler tarafından en çok görülen, erişilen ve kullanılan yönüdür. Sağlık alanının ticarileşmesi, metalaşması ve teknolojikleşmesi hekimlerin sağlık sistemindeki konum ve çalışma koşulları yanı sıra hastalarla ilişkilerini, hizmet sunum biçimlerini ve saiklerini de derinden etkilemiştir. Kurumsal bağları olsun ya da olmasın, tüm hekimler, farklı dereceler ve biçimlerde, meslek etiği, profesyonel kimlik ve statülerinin gerektirdiği ilkeler ile piyasa kurallarının ve teknolojik gelişmelerin dayattığı rekabetçi baskı arasında kalmaktadırlar. Bu tez çalışması, sağlığın piyasalaştığı ve metalaştığı bir bağlamda kurumsal bağı olan ve olmayan hekimlerin kamunun erişimine açık dijital platformları ve sosyal medya araçlarını kullanma saiklerine ve biçimlerine odaklanmaktadır. Araştırmanın saha verileri hekimlerle yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlara dayanmaktadır. Çalışma, sahadan elde edilen verilere dayanarak, hekimlerin dijital platformlara ve sosyal medya mecralarına katılım hikayelerini, bu mecralarda var olma biçimlerinin zaman içinde değişimini ve bu süreçte mesleki etik ve ticari kazanç, hekimlik ve sosyal medya fenomenliği gibi birbiri ile çelişen ve çatışan ikilemleri tecrübelerini ve bu ikilemleri yönetme/idare biçimlerini incelemektedir. İçerik üreticisi olan bu hekimlerin söz konusu mecraları kullanma saiklerini ve biçimlerini bir skala üzerinden düşünürsek, skalanın bir ucunda mesleki tecrübe ve bilgilerini geliştirmek ve bunları kamu ile paylaşmak yer alırken diğer ucunda da görünürlük ve tanınırlıklarını arttırmak ve böylelikle hasta sayılarını ve gelirlerini yükseltmek yer almaktadır. Araştırma, çalışma şartları, yaş grupları, sosyal hakları ve ekonomik koşulları birbirinden farklı olan hekimlerin piyasalaşmış, ticarileşmiş ve teknolojikleşmiş bir sağlık sistemi bağlamında deneyimlerini, yaşadıkları gerilimleri ve hekimlik mesleğinin evrildiği güzergahı anlamımızı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the middle of the 20th century, the globalization, nationalization and localization of neoliberal policies in all dimensions of social life has brought about profound changes in the field of medicine and health services. The investment of private entrepreneurs in the fields of medicine, medical supplies and care, and the emergence of big companies specializing in these areas have led to the commercialization of medicine and the formation of a health services market where medical products and services have become commodities. The integration of technological developments into medicine and health services has both supported this commodification process and accelerated and deepened it further. Some of these technologies are aimed at developing and presenting new medical products and services. Another part is new communication technologies that will reach and market these products and services to much wider audiences and thus increase demand. The widespread use of digital platforms like YouTube and social media platforms like Instagram and Facebook by institutions and (affiliated or unaffiliated) physicians in the recent period, which is becoming more and more common every day, is the most popular, accessible and used aspect of these technological developments by the masses. The commercialization, commodification and technologization of the health field has profoundly affected physicians' positions and working conditions in the health system, as well as their relationships with patients, service delivery methods and motivations. Whether or not they have institutional affiliations, all physicians, to varying degrees and forms, remain between the principles required by professional ethics, professional identity and status, and the competitive pressure imposed by market rules and technological developments. This thesis focuses on the motivations and forms of using these areas by affiliated and unaffiliated physicians who use publicly accessible digital platforms and social media tools. If we think of the content producers of these physicians on a scale, at one end is developing and sharing professional experience and knowledge with the public, while at the other end is increasing their visibility and recognition, thereby increasing the number of patients and their income. Based on the data obtained from semi-structured in-depth interviews with physicians, this thesis examines the stories of physicians' participation in digital platforms and social media channels, the change in their existence in these channels over time, and the conflicting dilemmas such as professional ethics and commercial gain, begin a physician and social media influencer in this process, and how they manage/navigate these dilemmas. In-depth interviews with physicians with different working conditions, age groups, social rights and economic conditions will provide an understanding of the experiences of physicians in the context of a marketized, commercialized and technologized health system and the trajectory of the medical profession.