İş aile çatışmasının mesleki tükenmişlik üzerine etkisinde cam tavan algısının aracılık rolü: Konaklama işletmelerinde bir araştırma
The mediating role of glass ceiling perception in the effect of work-family conflict on occupational burnout: A research in accommodation enterprises
  1. Tez No: 908078
  2. Yazar: EDA PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİZ GÜRİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, turizm sektöründe çalışan kadınların iş-aile çatışması, mesleki tükenmişlik ve cam tavan algıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında, kadın çalışanların iş yaşamları ve aile sorumluluklarını dengelemekte karşılaştıkları zorlukların mesleki tükenmişlik ve cam tavan sendromu ile ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma, turizm sektöründe kadın çalışanların işaile çatışması nedeniyle yaşadıkları stresin, tükenmişlik düzeylerini nasıl etkilediğini ve bu etkide cam tavan algısının aracılık rolü olup olmadığını ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırma, Bodrum ve Kuşadası bölgesinde konaklama işletmelerinde bulunan 387 kadın çalışanın katılımlarıyla veriler toplanmıştır. Bu araştırmada nicel analiz yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmış ve beşli likert ölçeği ile veri toplanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılarak değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Örneklem büyüklüğü KMO değerine göre belirlenmiş ve güvenirlik testinde Cronbach Alfa katsayısı > 0,7 olarak saptanmıştır. Bu araştırma sonucunda iş-aile çatışmasının kadın çalışanların mesleki tükenmişlik üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ve cam tavan algısının bu ilişkiyi güçlendirdiğini göstermiş, ayrıca iş-aile aile-iş çatışması ile tükenmişlik arasındaki ilişkide cam tavan algısının aracılık etkisi olduğu görülmüştür. Bu çalışma, kadın çalışanların iş-aile dengesi, mesleki tükenmişlik ve cam tavan sendromu gibi önemli konuları ele alarak, turizm sektörü özelinde çalışan kadınların karşılaştıkları sorunlara dair önemli bulgular sunmaktadır. Araştırma, bu sorunlarla başa çıkmak için daha esnek çalışma koşulları ve kadınların kariyer gelişimini destekleyici politikaların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between work-family conflict, occupational burnout, and glass ceiling perceptions among women working in the tourism sector. Specifically, the study investigates whether the difficulties women face in balancing their work lives and family responsibilities are associated with occupational burnout and the glass ceiling syndrome. The research seeks to uncover how the stress stemming from work-family conflict among female employees in the tourism sector affects their levels of burnout, and whether glass ceiling perceptions play a mediating role in this effect. The research was conducted with the participation of 387 female employees working in accommodation establishments in Bodrum and Kuşadası. In this research, the survey method was used as one of the quantitative analysis methods and data was collected with a five-point Likert scale. The relationships between the variables were examined by performing confirmatory factor analysis and correlation analysis. The sample size was determined according to the KMO value and the Cronbach Alpha coefficient was determined as > 0.7 in the reliability test. As a result of this research, it was shown that work-family conflict has a significant effect on the occupational burnout of female employees and that the glass ceiling perception strengthens this relationship, and it was also seen that the glass ceiling perception has a mediating effect in the relationship between work-family, family-work conflict and burnout. This study presents important findings regarding issues faced by women in the tourism sector, focusing on work-family balance, occupational burnout, and the glass ceiling syndrome. The research emphasizes the need for more flexible working conditions and supportive policies for women's career development as strategies to address these challenges.