Özel okullarda duygusal emek davranışlarının incelenmesi: Yabancı dil öğretmenleri örneği
Investigation of emotional labor behaviors in private schools: Foreign language teachers' case
- Tez No: 908079
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI İSMAİL ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma Mersin'in merkez ilçelerindeki özel okullarda görev yapan yabancı dil öğretmenlerinin duygusal emek davranışlarını ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırmanın alt amaçları ise; özel okul yabancı dil öğretmenlerinin okuldaki paydaşlarla ilişkilerinde kendilerinden beklenen duyguları göstermek konusundaki görüşleri, duygusal emek kapsamında hangi gerçek davranışları sergiledikleri, öğretmenlerin duygusal emek davranışlarını belirleyen kuralların neler olduğu, duygusal emek kapsamında hangi yüzeysel ve içten davranışları sergilediklerini ortaya koymak hedeflenmektedir. Konuyla ilgili literatür taraması yapılmış ve duygusal emek davranışlarıyla ilgili yaklaşımlar araştırılmıştır. Fenomenolojik modelde desenlenen araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında Mersin'in merkez ilçelerindeki özel okullarda görev yapan yirmi yedi yabancı dil öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından oluşturulan, eğitim ve yabancı dil alanındaki akademisyenlerin görüşleri doğrultusunda yeniden düzenlenen yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerle görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiş ve cevaplar kayda alınmıştır. Alınan cevaplar doğrultusunda betimsel analiz gerçekleştirilmiştir. Özel okul yabancı dil öğretmenlerinin okuldaki paydaşlarıyla ilişkilerinde beklenen duyguları gösterebilmek adına daha ılımlı ve anlayışlı davranarak olumsuz duygu durumlarına olumluya çevirerek duygusal emek davranışı ortaya koydukları, veli ve zümre görüşmelerinde gerçek duygusal emek davranışı gösterdikleri, okul yönetimince belirlenen kuralların olmasının daha disiplinli ve huzurlu bir iş ortamı oluşturduğuna inandıkları ve resmi davranmak durumunda kaldıkları zamanlarda yüzeysel duygusal emek davranışı gösterdikleri ve okullarına karşı aidiyet duygularının yüksek olduğu zamanlarda içten duygusal emek davranışları ortaya koydukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the emotional labor behaviors of foreign language teachers working in private schools in the central districts of Mersin. The sub-objectives of the research are; the views of private school foreign language teachers on showing the emotions expected from them in their relations with stakeholders in the school, what real behaviors they exhibit within the scope of emotional labor, what rules determine teachers' emotional labor behaviors, what superficial and sincere behaviors they exhibit within the scope of emotional labor. A literature review was conducted on the subject and approaches related to emotional labor behaviors were investigated. The study group of the research designed in the phenomenological model consists of twenty-seven foreign language teachers working in private schools in the central districts of Mersin in the 2023-2024 Academic Year. Semi-structured interview questions created by the researcher and rearranged in line with the opinions of academicians in the field of education and foreign language were used. Interviews with the teachers participating in the research were conducted face-to-face and the answers were recorded. Descriptive analysis was conducted based on the responses received. It was concluded that private school foreign language teachers exhibit emotional labor behavior by acting more moderately and understandingly in order to show the expected emotions in their relationships with stakeholders at the school and by turning negative emotional states into positive ones, that they exhibit real emotional labor behavior in parent and group meetings, that they believe that having rules determined by the school administration creates a more disciplined and peaceful work environment, and that they exhibit superficial emotional labor behavior when they have to act formally and that they exhibit sincere emotional labor behavior when their sense of belonging to their school is high.