Artroskopik bankart onarımı yapılan hastalarda klinik ve fonksiyonel sonuçları etkileyen prognostik faktörlerin araştırılması
Investigation of prognostic factors affecting clinical and functional outcomes in patients undergoing arthroscopic bankart repair
- Tez No: 908116
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç: Glenohumeral eklem, stabilitesinin kemikten ziyade yumuşak dokular tarafından sağlandığı top-soket tipi bir eklemdir. Bu durum eklem açıklığı en fazla olan eklem olmasını sağlarken aynı zamanda eklem çıkıklarının da en sık görüldüğü eklem olmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada tekrarlayan omuz çıkığı nedeniyle bankart lezyonu olup artroskopik onarım yapılan hastaların klinik ve fonksiyonel sonuçlarının etkileyen prognostik faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde 1 ocak 2012 ile 1 ocak 2023 tarihleri arasında artroskopik bankart onarımı yapılan çalışma kriterlerimize uyan 80 hasta kontrole çağrıldı. Direk grafi çekilip omuzun güncel durumu değerlendirildi. Hastaların eklem hareket açıklığı, korkutma testi ve genel omuz muayenesine bakıldı. Hastaların güncel rowe, constant, wosı, vas ve qdash skorlarına bakıldı. Hastaların mesleği, varsa yaptığı sporu, cerrahi sonrası tekrar çıkık olup olmadığı, çıkık olmuşsa cerrahiden ne kadar süre sonra olduğu, cerrahi sonrası işe dönüş zamanı, cerrahi öncesi çıkık sayısı, ilk çıkık yaşı, çıkığın baskın kullandığı ekstremitede mi diğerinde mi olduğu sorgulanıp kayıt altına alındı. Bu hastaların arşivdeki dosyaları, ameliyat videoları ve ameliyat notları incelenerek ameliyat öncesi omuz skorları, ameliyat öncesi BT'de hill-sachs boyutu, glenoid defekt oranı, lezyonun off-track olup olmadığı, kullanılan ankor sayısı, ameliyat öncesi eklem hareket açıklığı, hastaların ameliyat olduğu yaşı ve ameliyat öncesi skorları bakıldı. Bu parametrelerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 80 anterior instabilitesi olan hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 32.4(min:20-max:57) idi. Hastaların 68(%82) tanesi erkek, 12(%18) tanesi bayandı. Hastaların 55 tanesinde dominant tarafı çıkarken 25 tanesinde dominant olmayan tarafında çıkık gelişmişti. Hastaların ameliyat olduğu yaş ortalaması 26.7(17-49) idi. Hastalarda ortalama olarak ilk çıkık ile cerrahi arasında 50(9-216) ay geçmişti. Hastaların ortalama takip süresi 66(12-132) ay olarak hesaplandı. Hastalarda ortalama olarak 2.6(2-4) adet düğümsüz ankor kullanılmıştı. Hastaların söyledikleri cerrahi öncesi çıkık sayılarının ortalaması 22(1-100) olarak hesaplandı. Hastaların 19 tanesinde tekrar çıkık gelişmişti. Bu hastalarda ortalama olarak 7(3-24) ay sonra tekrar çıkık gelişmişti. Hastaların ilk çıkık yaşları ortalaması 23.3(14-48) olarak hesaplandı. Hastalar cerrahi sonrası ortalama olarak 6.4(3-24) ay sonra işlerine dönmüşlerdi. Sonuç: Bu çalışmada hastaları değerlendirmek için baktığımız bütün fonksiyonel skorların preop ortalamaları ve postop ortalamaları arasındaki fark anlamlıydı. Bundan dolayı tekrarlayan omuz çıkığı sonrası bankart lezyonu olan hastalarda artroskopik bankart onarımı klinik sonuçları yüz güldürücü ve komplikasyon oranı düşük olan bir tedavi yöntemi olduğu söylenebilir. Bu çalışmada tekrar çıkığı olan ve olmayan hastaları karşılaştırdığımızda iki grup arasındaki bütün fonksiyonel skorların ortalamaları arasındaki fark anlamlıydı. Cerrahi sonrası tekrar çıkığı olan hastalarda takip süresi daha uzun, cerrahi öncesi çıkık sayısı daha fazla ve cerrahi öncesi BT'deki glenoid defekt miktarı daha fazlaydı ve bu değişkenler istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Introduction and objectives: Glenohumeral joint is a ball-socket type joint in which stability is provided by soft tissues rather than bone. While this makes it the joint with the most joint space, it also makes it the joint where joint dislocations are most common. In this study, we aimed to identify and evaluate prognostic factors affecting the clinical and functional outcomes of patients with Bankart lesions due to recurrent shoulder dislocation who underwent arthroscopic repair. Method: 80 patients who met our study criteria and underwent arthroscopic bankart repair at İnönü University Turgut Özal Medical Center between January 1, 2012 and January 1, 2023 were called for control. A direct radiograph was taken and the current condition of the shoulder was evaluated. The patients' joint range of motion, apprehension test and general shoulder examination were examined. The patients' current Rowe constant wosi, vas and qdash scores were checked. The occupation of the patients, the sports they played, whether the dislocation occurred again after the surgery, how long after the surgery, the time to return to work after the surgery, the number of dislocations before the surgery, the age of the first dislocation, and which side the dislocation was on were questioned and evaluated. By examining the files in the archives, surgery videos and surgery notes of these patients, preoperative shoulder scores, preoperative hill-shacks size in preoperative CT, glenoid defect rate, whether the lesion is off-track or not, number of anchors used, preoperative joint range of motion, age at which the patients were operated on and preoperative scores were determined. . Statistical analysis of these parameters was performed. Results: 80 patients with anterior instability were included in our study. The average age of the patients was 32.4 (min: 20-max: 57). 68 (82%) of the patients were male and 12 (18%) were female. While 55 of the patients had a dislocation on their dominant side, 25 of them had a dislocation on their non-dominant side. The average age of the patients at surgery was 26.7 (17-49). On average, 50 (9-216) months elapsed between the patients' first dislocation and surgery. The average follow-up period of the patients was calculated as 66 (12-132) months. On average, 2.6 (2-4) knotless anchors were used in the patients. The average number of dislocations reported by the patients before surgery was calculated as 22 (1-100). Re-dislocation developed in 19 of the patients. In these patients, dislocation developed again after an average of 7 (3-24) months. The average age of the patients at their first dislocation was calculated as 23.3 (14-48) years. Patients returned to work on average 6.4 (3-24) months after surgery. Conclusion: In this study, the difference between the preoperative and postoperative averages of all the scores we looked at to evaluate the patients was significant. Therefore, it can be said that arthroscopic Bankart repair is a treatment method with satisfactory clinical results and a low complication rate in patients with Bankart lesion after recurrent shoulder dislocation. In this study, when we compared patients with and without redislocation, the difference in the means of all scores between the two groups was significant. In patients with re-dislocation after surgery, the follow-up period was longer, the number of dislocations before surgery was higher, and the amount of glenoid defect on pre-surgical CT was greater, and these variables were statistically significant.