Impact of social networking, financial social comparison,and materialism on online compulsive purchasing: Themoderating role of personalized ads featuring trending items
Sosyal ağ kullanımı, finansal sosyal karşılaştırma ve materyalizmin çevrimiçi zorlayıcı satın alma üzerindeki etkisi: trend ürünleri öne çıkaran kişiselleştirilmiş reklamların moderatör rolü
- Tez No: 999266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN BEKAROĞLU ÖZATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykoz Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Dijital ortamlar tüketici davranışlarını derinden etkilemekte ve şu soruyu gündeme getirmektedir: Sosyal ağ kullanımı (SN), finansal sosyal karşılaştırma (FSC), materyalizm (MT) ve kişiselleştirilmiş sosyal medya reklamları (PSM), çevrimiçi kompulsif satın alma davranışını (OCP) hangi şekillerde etkilemektedir? Bu çalışmada söz konusu değişkenler arasındaki varsayımsal ilişkiler incelenmiştir. Araştırma sonuçları; sosyal ağ kullanımı, finansal sosyal karşılaştırma ve materyalizmin çevrimiçi kompulsif satın alma davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, FSC ve MT'nin OCP üzerindeki etkisinin, sosyal ağ kullanımına kıyasla daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca kişiselleştirilmiş sosyal medya reklamlarının, sosyal ağ kullanımı ile çevrimiçi kompulsif satın alma arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici (moderatör) bir role sahip olduğu varsayılmıştır. Bulgular, kişiselleştirilmiş reklamların sosyal ağ kullanımı ile çevrimiçi kompulsif satın alma arasındaki ilişkiyi güçlendirdiğini ve tüketiciler üzerindeki etkisini artırdığını ortaya koymaktadır. Tartışma bölümünde; sosyal etkiler, statü sembollerine yönelik arzu, sosyal sınıf algısı ve duygusal durumlar gibi faktörlerin kompulsif satın alma davranışı üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında; etik reklamcılık yaklaşımı, müşteri ilişkileri yönetimi ve tüketicilerin duygusal yönlerini dikkate alan pazarlama stratejilerinin, hem reklamların etkinliğini artırabileceği hem de tüketici refahını koruyabileceği önerilmektedir. Bu araştırma literatüre önemli katkılar sağlamakla birlikte, gelecekte yapılacak çalışmalar için bazı öneriler sunmaktadır. Özellikle daha çeşitli örneklem gruplarıyla araştırmalar yürütülmesi ve uzun dönemli etkilerin incelenebilmesi amacıyla tekrar eden çalışmalar yapılması önerilmektedir. Ayrıca mevcut çalışmada belirlenen boşlukların gelecekteki araştırmalar tarafından ele alınması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital environments profoundly influence consumer behavior, prompting the question: In what ways do social networking (SN), financial social comparison (FSC), materialism (MT), and the personalization of social media advertisement (PSM) influence online compulsive purchasing (OCP)? The hypothesized relationships are explored in this study. The study's hypotheses are also supported by the results that indicate that SN, FSC, and MT have a positive significant relationship with OCP and that the strength of the relationship between OCP and FSC or MT is greater than in the case of SN. In the present study, it was hypothesized that PSM will moderate the relationship between SN and OCP. The models also show that FSC and MT have direct negative effects on OCP with SN having secondary effects. PSM also strengthens the correlation between SN and OCP and reemphasizes the primacy of personalized advertisements on the consumer. The discussion section analyses factors including social influences, desire for status symbols and social class, and states of emotion to compulsive buying behavior. Proposals are ethical advertisement approach, customer relationship, and customer involving factor which is an emotional factor as a marketing medium to achieve the optimum effect of advertisement while considering consumer welfare. While this study has contributed to the literature, future studies should consider the following recommendations that may narrow the gap: Employment of a diverse population research program ought to be done more comprehensively in future studies Conduct repeated studies to establish the long-term impact of the program, future researchers are suggested to fill the gaps observed in the current study.