Yatırımcı ilgisi ve yatırımcı duyarlılığının temiz teknoloji, temiz enerji ve yeşil tahvil endeksleri üzerindeki etkisi: S&P örneği
The impact of investor interest and investor sensitivity on clean technology, clean energy and green bond indices: The S&P case
- Tez No: 908149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY TURAN TURABOĞLU, DOÇ. DR. TUĞBA NUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı yatırımcı ilgisi ve yatırımcı duyarlılığının temiz teknoloji (S&P Renewable Energy &Technology), temiz enerji (S&P Global Clean Energy) ve yeşil tahvil (S&P Green Bond) endekslerine olan olası etkisinin 2013-2023 döneminde ortaya çıkarılmasıdır. Ayrıca küresel ısınma ve iklim değişikliği ile artan endişeler ile birlikte ortaya çıkan ve yeşil projelerin etkin bir şekilde finansmanı için ortaya koyulan bu endeksler ile yatırımcı ilgisi ve yatırımcı duyarlılığı ilişkisinde davranışsal finansın öneminin de anlaşılması amaçlanmıştır. Böylece yatırımcılara ve araştırmacılara faydalı bilgiler ve öneriler sunulması hedeflenmektedir. Araştırma kapsamında Google arama motorundan yeşil araçlarla ilgili kelimelerin arama sonuçları yatırımcı ilgisini ölçmek için kullanılmıştır. Yatırımcı duyarlılığını ölçmek için de küresel riskin bir sembolü olarak görülen yatırımcı duyarlılığı endeksi (VIX) kullanılmıştır. Çalışmada araştırma amacının gerçekleştirilmesi için zaman serisi analizleri kullanılmıştır. Yatırımcı ilgisini ölçmek için 2013-2023 yılları arasında literatürde incelenen yeşil finans kapsamındaki kelimeler“Dünya Genelinde”“Tüm Kategori”seçenekleri seçilerek yapılan haftalık aramalar dikkate alınmıştır. Bu amaçla yeşil finans kategorisinde bulunan kelimelerin aranma sıklıkları ve bu kelimelerin toplamı olan Google arama trendi (TGAT) ve VIX endeksi bağımsız değişkenler olarak, temiz teknoloji, temiz enerji ve yeşil tahvil endeksleri de bağımlı değişkenler olarak analize dâhil edilmiştir. Son dönemlerde küresel ısınma ve sürdürülebilir kalkınma eylem planlarının finansmanını sağlayan temiz teknoloji, temiz enerji ve yeşil tahvil endeksleri araştırmacılar için odak noktası olmuş ve bu araştırmada da kullanılması gereklilik arz etmiştir. Yapılan analizler ve değerlendirmeler sonucunda yatırımcı ilgisi ile yeşil tahvil ve temiz enerji arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamazken, buna karşın yatırımcı ilgisi ile temiz teknoloji arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçların yanı sıra, yatırımcı duyarlılığı ile yeşil tahvil, temiz enerji ve temiz teknoloji endeksleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki oluğu tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bu sonuçların Granger nedensellik testi sonuçları ile de benzerlik taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the possible effects of investor interest and investor sentiment on clean technology (S&P Renewable Energy & Technology), clean energy (S&P Global Clean Energy) and green bond (S&P Green Bond) indices in the period of 2013-2023. In addition, it is aimed to understand the importance of behavioral finance in the relationship between investor interest and investor sentiment with these indices, which emerged with the increasing concerns about global warming and climate change and were put forward for the effective financing of green projects. Thus, it is aimed to provide useful information and suggestions to investors and researchers. Within the scope of the research, search results of words related to green vehicles from the Google search engine were used to measure investor interest. The investor sentiment index (VIX), which is seen as a symbol of global risk, was used to measure investor sentiment. Time series analyses were used to achieve the research purpose in the study. In order to measure investor interest, weekly searches made by selecting the“Worldwide”“All Category”options for words within the scope of green finance examined in the literature between 2013-2023 were taken into account. For this purpose, the search frequencies of the words in the green finance category and the Google search trend (TGAT) and VIX index, which are the sum of these words, were included in the analysis as independent variables, and the clean technology, clean energy and green bond indices were included as dependent variables. In recent years, clean technology, clean energy and green bond indices, which provide financing for global warming and sustainable development action plans, have been the focus of researchers and were required to be used in this study. As a result of the analyses and evaluations, no statistically significant relationship was found between investor interest and green bonds and clean energy, whereas a statistically significant and positive relationship was found between investor interest and clean technology. In addition to these results, a statistically significant and negative relationship was found between investor sentiment and green bonds, clean energy and clean technology indices. It was observed that these results obtained from the study were also similar to the Granger causality test results.