Yükseköğretimdeki yabancı öğrencilere yönelik Türkçe öğretim programının geliştirilmesi
Development of a Turkish curriculum for foreign students in higher education
- Tez No: 908171
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen yükseköğretim öğrencilerinin akademik, sosyal ve kültürel dil ihtiyaçlarına yönelik özgün bir Türkçe öğretim programı geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda kapsamlı bir ihtiyaç analizi yapılmış ve belirlenen ihtiyaçlar bağlamında Yükseköğretimdeki Yabancı Öğrencilere Yönelik Türkçe Öğretim Programı tasarlanmıştır. Araştırma süreci nitel araştırma desenleri temel alınarak yapılandırılmıştır. Çalışma boyunca düzenli aralıklarla literatür taraması yapılmış, Türkçenin yabancı dil olarak öğretimine ilişkin güncel çalışmalar ve öğretim programları incelenmiştir. Farklı veri kaynaklarından elde edilen bulgular, program tasarısına temel oluşturacak biçimde düzenlenmiştir. İhtiyaç duyulması durumunda yeni verilere ulaşılarak karşılaştırmalı analizler yapılmış, böylelikle bulguların derinliği ve güncelliği korunmuştur. Süreçte edilen bulgular, sarmal ve tekrarlı biçimde gözden geçirilerek yeniden yorumlanmış, bulgular arasındaki ilişki ağları anlamlandırılarak ayrıntılı ve kapsamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Elde edilen tüm sonuçlar ihtiyaç belirleme sürecini değerlendirmek amacıyla yeniden analize tabi tutulmuş, sonuçlar sentezlenerek nihai sonuçlara/ihtiyaçlara ulaşılmıştır. İhtiyaç belirleme sürecinin değerlendirilmesinin ardından ihtiyaçların öncelik sırasının belirlemesi aşamasına geçilmiştir. Bu kapsamda belirlenen ihtiyaçlar kategorilere ayrılarak uzman görüşüne sunulmuş ve ihtiyaçların öncelik sıralarına karar verilerek program tasarısının sınırları belirlenmiştir. Ardından öğretimin genel hedefleri ve kazanımlar belirlenerek içerik oluşturma aşamasına geçilmiştir. Öğretim süreçlerinin düzenlenmesi ve değerlendirme etkinliklerinin seçilmesinin ardından hazırlanan taslak program uzman görüşüne sunulmuştur. Uzman değerlendirmesi ve dönütler bağlamında gerekli düzenlemeler yapılarak uygulamaya hazır hâle getirilmiştir. Son olarak tasarı öğretim programının uygulayıcılarına ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an original Turkish language teaching curriculum for the academic, social and cultural language needs of higher education students who learn Turkish as a foreign language. For this purpose, a comprehensive needs analysis was conducted and a Turkish Language Teaching Curriculum for Foreign Students in Higher Education was designed in the context of the identified needs. The research process was structured based on qualitative research designs. Throughout the study, a literature review was conducted at regular intervals, and current studies on teaching Turkish to foreigners and teaching curriculum were examined. The findings obtained from different data sources were organized to form the basis for the curriculum design. In case of need, new data was accessed, and comparative analyses were made, thus maintaining the depth and timeliness of the findings. In the process, the findings were reviewed and reinterpreted in a spiral and repetitive manner, and detailed and comprehensive conclusions were tried to be drawn by making sense of the relationship networks between the findings. All the results obtained were subjected to re-analysis to evaluate the needs assessment process, and the results were synthesized to reach the results/needs. Following the evaluation of the needs assessment process, the prioritization of the needs was started. In this context, the identified needs were categorized and presented to the expert opinion and the boundaries of the program design were determined by deciding on the priority order of the needs. Then, the general objectives and learning outcomes of the curriculum were determined and the content creation phase began. After the instructional processes were organized and assessment activities were selected, the draft curriculum was presented to the expert opinion. In the context of expert evaluation and feedback, necessary arrangements were made, and the program was made ready for implementation. Finally, suggestions were made for the implementers of the draft curriculum and researchers.