Hafif ve orta dereceli halluks valgus cerrahisinde lindgren-turan osteotomisi chevron osteotomisi kadar güvenli ve etkin midir?prospektif, randomize, tek kör kontrollü çalışma
Is lindgren-turan osteotomy as safe and efficient as chevron osteotomy in mild and moderate hallux valgus surgery? A prospective, randomized and single-blinded controlled study
- Tez No: 678512
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Hafif ve orta dereceli halluks valgus hastaları cerrahi tedavisinde günümüz de en sık kullanılan distal metatarsal osteotomi (DMO) yöntemi olarak Chevron osteotomisi kullanılmaktadır. Ancak Chevron osteotomisinde derotasyon manevrası yapılamamaktadır. Bu nedenle halluks valgusa bağlı rotesyonel patolojiler yeterli şekilde düzeltilememektedir. Buna karşın daha basit teknikle yapılan, fakat daha az bilinen DMO'den Lindgren-Turan osteotomisi ile cerrahi sırasında derotasyon düzetmesi mümkün olmaktadır. Hipotezimiz de derotasyona izin veren Lindgren-Turan Osteotomisinin Chevron Osteotomisi kadar güvenli ve etkin olabileceğini öngördük. Bu nedenle prospektif, randomize ve kontrollü bir çalışmayla; hafif ve orta dereceli halluks valgus hastalarında, bu iki DMO'nun klinik ve radyolojik sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Haziran 2018-Aralık 2020 tarihleri arasında başvuran, 60 yaş altı hafif ve orta dereceli halluks valguslu 72 hastayı prospektif ve randomize bir şekilde iki gruba ayırdık. Lindgren-Turan osteotomisi (Grup 1) ve Chevron Osteotomisi (Grup 2) ile ameliyat ederek; cerrahi süre, floroskopi maruziyet süresi yanında radyolojik ve klinik sonuçları karşılaştırmak istedik. Radyolojik bulguları için ayak basarak ön-arka ve lateral grafileri incelendi. Grafiler de preoperatif ve postoperatif olarak halluks valgus açısı (HVA), intermetatarsal açı (İMA), distal metatarsal artiküler açı (DMAA), birinci metatars uzunluğu ölçüldü ve sesamoid pozisyonlarına bakıldı. Klinik bulgular için preoperatif AOFAS ve postoperatif AOFAS, Maryland ve Martin skorlama sistemleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmamız olguların 13'ü (%18.1) erkek ve 59'u (%81.9) kadın olmak üzere; Grup 1 38 hasta (%52.8) ve Grup 2 34 hasta (%47.2) incelendi. Yine olguların %54.2'si sağ tarafından opere olurken, %45.8'i sol tarafından opere edilmiştir. Ameliyat süreleri 20 ile 52 arasında değişmekte olup ortalaması 32 dakikadır. Çekilen floroskopi sayıları 2 ile 8 arasında değişmekte olup, ortalaması 4'dür. Her iki grup arasında çekilen skopi sayısı parametreleri değerleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Chevron osteotomy is frequently used as a distal metatarsal osteotomy (DMO) method in the surgical treatment of mild and moderate hallux valgus patients. In addition, it should be emphasized that a derotation maneuver cannot be performed in Chevron osteotomy. On the other hand, derotation during surgery is possible with Lindgren-Turan osteotomy from DMO, which is made with a simpler technique but less known. In our hypothesis, we predicted that Lindgren-Turan Osteotomy, which allows derotation, could be as safe and effective as Chevron Osteotomy. Therefore, with a prospective, randomized and controlled study; we aimed to compare the clinical and radiological results of these two DMOs in patients with mild and moderate hallux valgus. Patients and Methods: Prospectively and randomly, operated on 72 patients under the age of 60 with mild and moderate hallux valgus between June 2018 and December 2020 with Lindgren-Turan osteotomy (Group 1) and Chevron Osteotomy (Group 2), and surgical time, We wanted to compare radiological and clinical results as well as fluoroscopy exposure time. Anteroposterior and lateral radiographs of the feet were examined for radiological findings. Hallux valgus angle (HVA), intermetatarsal angle (IMA), distal metatarsal articular angle (DMAA), first metatarsal length were measured and sesamoid positions were measured preoperatively and postoperatively. Preoperative AOFAS and postoperative AOFAS, Maryland and Martin scoring systems were used for clinical findings. Results: Our study included Group 1, with 13 (18.1%) cases being male and 59 (81.9%) female; 38 patients (52.8%) with Lindgren-Turan Osteotomy method and Group 2; 34 patients (47.2%) were examined using the Chevron Osteotomy method. Similarly, 54.2% of the cases were operated on the right side, while 45.8% were operated on the left side. The duration of the operation varies between 20 and 52, and the average of the operation is 32 minutes. The number of fluoroscopy performed varies between 2 and 8, with an average of 4. There is no significant difference between Lindgren-Turan osteotomy and Chevron osteotomy surgical methods in terms of age and number of fluoroscopy parameters.