Feminist pedagogy effects and experiences in gender and women's studies: The case of Middle East Technical University
Toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmalarında feminist pedagoji deneyim ve pratikleri: Orta Doğu Teknik Üniversitesi örneği
- Tez No: 908254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULDEN İBRAHİMHAKKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmalarında feminist pedagoji deneyimlerinin nasıl şekillediğini ve nasıl uygulandığını anlamaktır. Bu sebeple, feminist pedagoji deneyimlerini ve pratiklerini ortaya çıkarmak için, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları bölümünde 8 öğrenci ve 5 öğretim elemanı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirildi ve bu görüşmeler anlatı analizi ile incelendi. Bu tezde, öğrencilerin ve öğretmenlerin feminist pedagoji uygulamaları ve deneyimleri, feminist pedagojinin literatürü çerçevesinde yer alan güç, güçlendirme, topluluk oluşturma, deneyim ve duyguları paylaşma ve sınıfta sesini ifade etme ilkeleri üzerinden analiz edilmiştir. Bu çalışmada eğitmenler ve öğrencilerin feminist pedagoji algısı ve sınıf içinde kullanımına dair bazı farklılıklar ve benzerlikler ortaya çıkmıştır. Ek olarak, feminist pedagojinin hangi stratejilerle ve nasıl uygulandığına dair önemli pratikler ortaya çıkmıştır. Son olarak, eğitmenler ve öğrencilerin feminist pedagojinin yapısal, kültürel ve sosyal olarak hangi sınırlamalarla karşılaştığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand how much feminist pedagogy is experienced and practiced in Gender and Women's Studies. In order to understand the experiences and practices of feminist pedagogy, I conducted in-depth interviews with 8 students and 5 instructors in the Gender and Women's Studies at Middle East Technical University. In the thesis, the feminist pedagogy practices and experiences of students and instructors are analyzed through the principles of power, empowerment, community building, sharing experiences and emotions, and expressing voice in the classroom within the framework of feminist pedagogy literature. In this study, it is revealed that there exist similarities and differences between instructors' and students' perceptions of feminist pedagogy in terms of implementations and experiences within the classroom. Additionally, significant practices on how feminist pedagogy is applied and with which strategies were identified. Finally, the structural, cultural, and social limitations faced by instructors and students in implementing feminist pedagogy were discussed.