Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı öğrencilere oyun temelli etkinlikler yardımıyla bilimin doğası öğretimi
Teaching nature of science through play-based activities to students diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 908266
  2. Yazar: FAZİLET TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU AVŞAR ERÜMİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanılı 5. sınıf öğrencileri için hazırlanan bilimin doğası etkinliklerinin, öğrencilerin bilimin doğası hakkındaki görüşlerine olan etkisini incelemektir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubu üç öğrenciden oluştuğundan, bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak, Bilimin Doğası ile İlgili Görüşler Anketi (VNOS-E), yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlem notları ve öğrenci yansıtma formları kullanılmıştır. Etkinlikler uygulanmadan önce VNOS-E anketi ve ön görüşmeler uygulanmıştır. Beş haftalık bilimin doğası etkinlikleri uygulandıktan sonra VNOS-E anketi ve son görüşmeler uygulanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, üç öğrencinin de bilimin doğası anlayışlarında gelişme gösterdiğini, ancak bu gelişmelerin birbirinden farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Çalışmanın bulguları, öğrencilerin aktif olarak katıldıkları bilimin doğası etkinliklerinin, DEHB tanılı ortaokul öğrencilerinin bilimin doğası anlayışlarını geliştirebileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of nature of science activities designed for 5th-grade students diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) on their views about the nature of science. The study was conducted using a case study method, one of the qualitative research methods, with a holistic multiple-case design due to the involvement of three students. Data collection tools included the Views of Nature of Science Questionnaire (VNOS-E), semi-structured interviews, observation notes and student reflection forms. Before the implementation of the activities, a VNOS-E questionnaire and preliminary interviews were conducted. After five weeks of nature of science activities, the VNOS-E questionnaire and final interviews were administered. Content analysis was used to analyze the data. The findings revealed that all three students showed improvement in their understanding of the nature of science, although the extent of this improvement varied among them. The results of the study suggest that nature of science activities that involve active participation can enhance the understanding of the nature of science in middle school students diagnosed with ADHD.