Sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi'nin bibliyometrik analizi (2010-2022)
Bibliometric analysis of the sinecine: Journal of Film Studies (2010-2022)
  1. Tez No: 908298
  2. Yazar: ENİS MELİH ELİAÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. OZAN ÖZPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasının konusu Sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi'nin Bibliyometrik Analizi (2010-2022) üzerinedir. Bibliyometrik analiz sayesinde bir konu, dergi ve diğer yayınlar çeşitli parametrelerle değerlendirilebilmektedir. Böylece belli bir alan ya da konuda yapılan yayınların profilleri analiz edilmekte ayrıca bu yöntem, özgün konu bulma ve zaman tasarrufu açısından fayda sağlamaktadır. Sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi, sinema ve sinema eğitiminin tanıtımına adanmış Türkiye'nin ilk akademik sinema dergisidir. Bu tez çalışmasının amacı Sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi'nde 2010-2022 yılları arasında yayımlanan yayınların profil özelliklerine yönelik verilerin derlenip, değerlendirilmesi ve yorumlanmasıdır. Çalışmada, dergide yayımlanan yayınların yıllara göre sayısal dağılımı, yazarların kurumları, yazarların unvanları, bir yayının ortalama değerlendirme süresi, yayınlardaki kaynak türleri, yayınların almış olduğu atıf sayıları, yayınlar arasında en sık atıf alan yayınlar, yayınların sayfa sayısı, yayınların araştırma konuları, yayınların anahtar kelimeleri, yayınlarda kullanılan yöntemler, yayınlarda kullanılan veri toplama araçları ve yayınlarda kullanılan kaynak türleri bibliyometrik değişkenler olarak analiz edilmiştir. Elde edilen çalışma sonuçlarının, sinema alanına katkı sağlaması ve gelecekte yapılacak araştırmalara rehberlik etmesi hedeflenmektedir. Ayrıca bugüne kadar konuya ilişkin bu tarzda bir yayının olmaması çalışmanın özgünlüğünü ortaya koymaktadır. Sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi'nde yayımlanan tüm yayınlarla ilgili verilere Dergipark Akademik üzerinden ulaşılmış, atıf analizinde Google Scholar veri tabanından yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bibliyometrik veri analizi tekniği kullanılmış, kurum, yazar dağılımları ve anahtar kelimeler ile ilgili görsel haritalar oluşturulmuştur. Dergide 2010-2022 yılları arasında 210 yayının tam metinlerine erişilmiş, bu yayınların 135'inin akademik makale olduğu, yayın sayısının yıllara göre değişkenlik gösterdiği ve en fazla yayına 26 yayınla 2022 yılında ulaşıldığı belirlenmiştir. Dergiye 2010-2022 yılları arasında toplamda 81 farklı kurumdan yayın gönderildiği, bu kurumlar arasında sırayla Ankara Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nin yer aldığı görülmektedir. Sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi'nde yayımlanan yayınların yazarlık durumunda çoğunlukla tek yazarlık durumunun olduğu, unvan dağılımında 79 kişi ile Dr. Öğr. Üyesi/Yrd.Doç.Dr. unvanlı kişilerin çoğunluğu oluşturduğu, atıf alan yayın sayısının 119 ve Google Scholar veri tabanından yapılan taramalarda derginin 604 atıf aldığı belirlenmiştir. Dergide ortalama makale değerlendirme süresinin en kısa 16 gün, en uzun ise 10 ay 6 gün olduğu ortaya çıkmıştır. Dergide en fazla atıf alan yayının 2010 (1/2) yılında Hasan Akbulut'a ait“Bellek Olarak Belgesel Sinema: Son Dönem Türkiye Belgesel Sinemasına Bir Bakış”başlıklı yayının olduğu ve bu yayının 28 atıf aldığı tespit edilmiştir. Sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan yayınların araştırma konularına göre dağılımında en çok sinema (n=49), film ve film çalışmaları (n=47) ile cinsiyetçilik (n=35) konularının ele alındığı görülmüştür. Dergide anahtar kelime dağılımında ise 210 yayının toplam anahtar sözcük sayısının 920, ortalama anahtar sözcük sayısının ise 4,38 olduğu tespit edilmiştir. Dergide 2010-2022 tarihleri arasında yayımlanan 135 makale üzerinden yapılan incelemede 77 makalede yönteme yer verilmediği, yöntem belirten çalışmalarda en çok nitel araştırma yönteminin kullanıldığı, en sık yararlanılan yöntem ve tekniklerin ise Film Analizi (%11), İçerik Analizi (%5,1), Betimsel- Döküman Analizi (%5,1) ve Metin Çözümlemesi (%3,6) olduğu görülmüştür. Sinecine: Sinema Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan yayınlarda en sık kullanılan veri toplama aracı sırasıyla doküman/film inceleme/görsel işitsel materyal, görüşme ve doküman incelemedir. Makalelerde birden fazla veri toplama aracının kullanıldığı belirlenmiştir. Dergide yayınlanan yayınlarda kullanılan kaynak türlerinin toplamının 6236 olduğu, bunun çoğunluğunun ise kitap türündeki eserlerden oluştuğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is a bibliometric analysis of the sinecine: Journal of Film Studies (2010-2022). Through bibliometric analysis, a subject, journal and other publications can be evaluated with various parameters. Thus, the profiles of publications in a certain field or subject are analyzed, and this method is beneficial in terms of finding original topics and saving time. Sinecine is Turkey's first academic cinema journal dedicated to the promotion of cinema and cinema education. The aim of this thesis is to compile data on the profile characteristics of publications published in Sinecine studies between 2010 and 2022 is to compile, evaluate and interpret data on the profile characteristics of the publications published in the journal. In the study, the numerical distribution of the publications published in the journal by years, the institutions of the authors, the titles of the authors, the average evaluation period of a publication, the types of sources in the publications, the number of citations received by the publications, the most frequently cited publications among the publications, the number of pages of the publications, the research topics of the publications, the keywords of the publications, the methods used in the publications, the data collection tools used in the publications and the types of sources used in the publications were analyzed as bibliometric variables. It is aimed that the results of the study will contribute to the field of cinema and guide future research. In addition, the fact that there is no such publication on the subject to date reveals the originality of the study. Sinecine was accessed through Dergipark Academic and Google Scholar database was used for citation analysis. Bibliometric data analysis technique was used in the evaluation of the data, and visual maps were created about the distribution of institutions, authors and keywords. The full texts of 210 publications in the journal between 2010 and 2022 were accessed, 135 of these publications were academic articles, the number of publications varied over the years and the highest number of publications was reached in 2022 with 26 publications. It is seen that a total of 81 publications were sent to the journal from 81 different institutions between 2010 and 2022, and among these institutions, Ankara University, Mersin University and Istanbul University took place respectively. Sinecine: Journal of Cinema Research, the authorship status of the publications published in Sinecine: Journal of Cinema Research is mostly single authorship, with 79 people in the title distribution. It was determined that the number of cited publications was 119 and the journal received 604 citations in the scans made from the Google Scholar database. The average article evaluation period of the journal was found to be 16 days at the shortest and 10 months and 6 days at the longest. The most cited publication in the journal was Hasan Akbulut's“Documentary Cinema as Memory:An Overview of Recent Turkish Documentary Cinema”by Hasan Akbulut in 2010 (1/2) and this publication received 28 citations.Sinecine:The distribution of the publications published in Sinecine according to the research topics shows that cinema (n=49), film and film studies (n=47) and sexism (n=35) are the most common topics.In the distribution of keywords in the journal, it was determined that the total number of keywords in 210 publications was 920 and the average number of keywords was 4.38.In the analysis of 135 articles published in the journal between 2010 and 2022, it was seen that 77 articles did not include the method, qualitative research method was mostly used in the studies indicating the method, and the most frequently used methods and techniques were Film Analysis (11%), Content Analysis (5.1%), Descriptive-Document Analysis (5.1%) and Text Analysis (3.6%). The most frequently used data collection tools in the publications published in Sinecine are document/film review/audio-visual material, interview and document review, respectively.It was determined that more than one data collection tool was used in the articles.It was understood that the total number of source types used in the publications published in the journal was 6236, the majority of which consisted of book-type works.