Tasarruf finansman faaliyeti ile bauspar sisteminin karşılaştırmalı analizi ve bir uygulama çalışması
Comparative analysis of savings finance activity with bauspar system and an application study
  1. Tez No: 908310
  2. Yazar: RUMEYSA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bauspar Sistemi ile Tasarruf Finansman Faaliyetinin benzerliklerini ve farklılıklarını ortaya koymak ve lisanslama sürecinin sektöre etkilerini incelemektir. Bu hedefler doğrultusunda nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Söz konusu nitel araştırma, fenomenoloji yöntemine dayandırılmıştır. Bulguların elde edilmesi amacıyla açık uçlu mülakat formu kullanılmıştır. Katılımcılar, tasarruf finansman sektöründe aktif olarak çalışan profesyonellerden oluşmaktadır. Mülakatlar sonucunda elde edilen veriler, içerik analizi ile yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, lisanslama sürecinin sektör gelişimine olumlu yansımaları olduğunu göstermektedir. Lisanslama sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, tasarruf sahipleri açısından tasarruf finansman sektörü; daha güvenilir, daha itibarlı ve alternatif bir finansman yöntemi olarak anılmaya başlanmıştır. Bu gelişmeyle paralel olarak, sektörde dijital dönüşüm faaliyetleri de hız kazanmıştır. Türkiye'de her 25 haneden biri, konutunu veya taşıtını Tasarruf Finansman Faaliyeti yöntemiyle edinmektedir. Almanya'daki Bauspar Sistemi, ROSCA (Rotating Savings and Credit Associations) yöntemiyle şekillenmekte olup 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. Sistem içerisinde 25 milyon aktif sözleşme bulunmaktadır ve her yıl ortalama 1.5 milyon yeni sözleşme eklenmektedir. Almanya'da her üç aileden biri Bauspar Sistemini tercih etmektedir. Tasarruf Finansman Faaliyeti ile Bauspar Sistemi arasında birçok benzerlik olmakla birlikte, en büyük farklılık faiz uygulamalarıdır. Bu çalışmanın, her iki sistemin gelecek projeksiyonuna olumlu katkılar sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the similarities and differences between the Bauspar System and the Savings Finance Activity, as well as to examine the effects of the licensing process on the sector. In line with these objectives, a qualitative research study has been conducted. This qualitative research is based on the phenomenology method. An open-ended interview form was utilized to obtain the findings. The participants consisted of professionals actively working in the savings finance sector. The data collected from the interviews were analyzed using content analysis.The research findings indicate that the licensing process has positive impacts on the development of the sector. With the completion of the licensing process, the savings finance sector has begun to be perceived as a more reliable, reputable, and alternative financing method by savers. Alongside this development, digital transformation activities within the sector have also accelerated. In Turkey, one in every 25 households acquires their home or vehicle through the Savings Finance method. The Bauspar system in Germany is shaped by the Rotating Savings and Credit Associations (ROSCA) method and has a history of over 100 years. The system currently holds 25 million active contracts, with an average of 1.5 million new contracts added each year. In Germany, one in every three families chooses the Bauspar System. While there are many similarities between the Savings Finance Activity and the Bauspar System, the most significant difference lies in their approaches to interest. This study aims to provide positive contributions to the future projections of both systems.