How do parents' sustainability concerns affect childhood obesity? The mediating role of sustainable food consumption and healthy eating habits
Ebeveynlerin sürdürülebilirlik endişeleri çocukluk çağı obezitesini nasıl etkiler? Sürdürülebilir gıda tüketimi ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının aracı rolü
- Tez No: 908364
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Modern tüketim alışkanlıklarının bir sonucu olarak, sürdürülebilirlik sorunları ve çocukluk çağı obezitesindeki artış giderek artmıştır. Bu iki önemli sorun, küresel halk sağlığı için birer alarm niteliğindedir. Bu nedenle, politika yapıcılar sürdürülebilirlik ve çocukluk çağı obezitesi ile ilgili zorlukları ele almak ve küresel etkilerini hafifletmek amacıyla planlar ve programlar geliştirmektedir. Bu çalışma, birbirinden bağımsız gibi görünen bu iki kritik mesele arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda bu tez çalışması, ebeveynlerin Sürdürülebilirlik endişeleri ile çocukluk çağı obezitesi arasındaki ilişkiyi açıklayıcı karma desen ile araştırmaktadır. Çalışmanın nicel aşamasında 205, nitel aşamasında ise 10 katılımcı yer almıştır. Nicel veriler, SmartPLS kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, ebeveynlerin sürdürülebilirlik endişelerinin çocukların vücut kitle indeksi üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığını, anacak bu ilişkinin sürdürülebilir gıda tüketimi ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları aracılığıyla sağlanabileceğini ortaya koymaktadır. Başka bir ifadeyle, analiz sonuçları sürdürülebilir gıda tüketimi ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ailelerin sürdürülebilirlik endişelerinin çocukluk obezitesi üzerindeki etkisine seri ve tam aracılık ettiğini göstermektedir. Nitel analiz sonuçları, ebeveynlerin sürdürülebilirlik endişelerinin, çocuklarının vücut kitle indekslerini dolaylı olarak etkileyen uygulamalara nasıl dönüştüğüne dair daha derinlemesine bilgiler sağlayarak ilişkinin karmaşıklığını ortaya koymuş ve aydınlaşmıştır. Bu bulgular, çocukluk çağı obezitesini ele alırken sürdürülebilir gıda tüketimi ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının teşvik edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Genel olarak, bu çalışma sürdürülebilirlik endişelerinin çocukluk çağı obezitesini etkileyen dolaylı yollarını anlamaya katkıda bulunarak, hem politika hem de uygulama için değerli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The growing issue of global unsustainability and childhood obesity has gradually increased due to modern consumption habits. These challenging issues of contemporary society are alarms for global public health. Therefore, policymakers are working to address the challenges of unsustainability and childhood obesity by developing plans and programs to mitigate their global impact. This study aims to explore the relationship between these two critical concerns. This thesis explores the relationship between parents' sustainability concerns and childhood obesity through an explanatory sequential mixed methods approach. The study involved 205 participants in the quantitative phase and 10 participants in the qualitative phase. The quantitative data was analyzed using structural equation modeling with SmartPLS. The results indicate that parents' sustainability concerns do not directly influence children's body mass index. However, this relationship is fully mediated through two serial mediating variables: sustainable food consumption and healthy eating habits, emphasizing their significance in addressing childhood obesity. To explain, complete, and extend the quantitative results, qualitative data was collected through in-depth interviews and analyzed using thematic analysis. The qualitative results further elucidate the complexities of the relationship, providing deeper insights into how parents' sustainability concerns translate into practices that indirectly affect their children's body mass index. These findings underscore the significance of promoting sustainable food consumption and healthy eating habits as key strategies in addressing childhood obesity. Overall, the study contributes to the understanding of the indirect pathways through which sustainability concerns impact childhood obesity, offering valuable implications for both policy and practice.