Küresel dönemde uluslaşma-eğitim ilişkisinin ideolojik konumu ve Türkiye'ye yansımaları
The ideological position of the relationship between nationhood and education in the global era and its reflections on Turkey
- Tez No: 908365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖRSAN ÖCAL AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, küresel dönemde eğitim ve ideoloji arasındaki ilişkiyi uluslaşma bağlamında incelemiştir. Araştırmada, modern dönemde ulus-devlet yapılanmasında ulusun oluşturulmasında ideoloji aracılığıyla eğitime yüklenen işlevlerin temel nedenleri irdelenmiş ve devlet, ideoloji, ulus ve eğitim olguları arasında diyalektik ilişki kurulmuştur. Çalışmanın Türkiye boyutunda öncelikli olarak 18. yüzyıldan itibaren Türk uluslaşma süreci irdelenmiş ve Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte sürecin Kemalimle bağlantılısı kurulmuştur. Küresel dönemde ise eğitimin ideolojik konumuna ilişkin meydana gelen değişimleri ortaya koyabilmek için kapitalist sistemde meydana gelen değişimler ile küreselleşmenin evrensele ve yerele yaptığı vurgu ön plana çıkarılmıştır. Bu doğrultuda küreselleşmenin ideolojisi yeni liberalizm ve alt yapısını oluşturan post-modernizm açıklanarak bunların eğitim üzerine etkileri ortaya konmuş ve bu çerçevede sürecin Türkiye'ye olan yansımaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has examined the relationship between education and ideology in the global era in the context of nationhood. In the study, the fundamental reasons for the functions attributed to education through ideology in the formation of the nation in the modern period in the nation-state structure have been examined and a dialectical relationship has been established between the concepts of state, ideology, nation and education. In the Turkish dimension of the study, the Turkish nationalization process since the 18th century has been primarily examined and the connection of the process with Kemalism has been established with the establishment of the republic. In the global period, in order to reveal the changes that have occurred regarding the ideological position of education, the changes that have occurred in the capitalist system and the emphasis that globalization has placed on the universal and the local have been brought to the forefront. In this regard, the ideology of globalization, new liberalism, and its infrastructure, post - modernism, are explained, their effects on education are revealed, and in this context, the reflections of the process on Turkey are discussed.