2-8 yaş 11 ay aralığındaki işitme kayıplı ve normal işitmeye sahip çocuklarda dilin biçim ve içeriğini anlamlandırma ve kullanım farklılıklarının incelenmesi
Investigation of differences in understanding and using the form and content of language in children with hearing loss and normal hearing aged 2-8 years and 11 months
  1. Tez No: 908374
  2. Yazar: SELÇUK YAZIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: İşitme kaybı olan en az bir yıl boyunca işitme cihazı kullanmış ve rehabilitasyon eğitimi almış çocuklar ile normal işiten çocuklar arasında dilin kullanımında farklılıklar olup olmadığının belirlenmesi işitme kayıplı çocukların dilin biçimsel, içerik ve kullanımında diğerlerine göre farklar olup olmadığı normal çocuklarla aynı seviyede olup olmadığının tespiti değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Haziran 2023 / Aralık 2024 tarihleri arasında 2 yaş ile 8 yaş 11 aylık çocuklar ve arasında kalan yaşlar dahil edilmiştir. Katılımcılara ait değerlendirmeler 4 yaşının üzerinde olan çocuklarda Todil formuna uygun olarak yapılmıştır. Bulgular: Araştırma için her iki gurup için de 35 bireyin çalışmaya dahil edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Toplam kişi sayısı 70 kişi olarak belirlenmiştir. Araştırmada işitme kaybı olan en az bir yıl boyunca işitme cihazı kullanmış ve rehabilitasyon eğitimi almış çocuklar seçilmiştir. İşitme engeli bulunan cihazlandırılmış ve işitme engeli bulunmayan bireylerin resim-sözcük dağarcığı, ilişki sözcük dağarcığı, sözcük betimleme, cümle anlama, cümle tekrar etme, biçimbirim tamamlama, sözcük ayırt etme, fonemik analiz ve artikülasyon testlerinden almış oldukları puanlara ait değerlendirmeler arasında anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığı analiz edilmiştir. Bireylerin testlerden almış olduğu değerlendirmeler ile işitme engeli bulunma durumu arasında istatistiksel bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca İşitme engeli bulunan erken yaşta işitme cihazı kullanmaya başlayan bireyler ve işitme engeli bulunmayan bireylerin resim-sözcük dağarcığı, ilişki sözcük dağarcığı, sözcük betimleme, cümle anlama, cümle tekrar etme, biçimbirim tamamlama, sözcük ayırt etme, fonemik analiz ve artikülasyon testlerinden almış oldukları puanlara ait değerlendirmelerin istatistiksel açıdan fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: Çalışma sonrası elde edilen verilere bakıldığında iki gurup arasında yer alan bölümler içerisinde kabul edilebilir yakın değerler dışında herhangi bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Goal; This study aimed to explore differences in language proficiency between children with hearing impairments who have used hearing aids and received support for at a year and children with normal hearing. It sought to assess whether children with hearing impairments exhibit variations in language form, content and usage compared to their peers without impairments and whether they perform similarly to developing children. Method; The study was conducted between June 2023 and December 2024 involving children aged between 2 years and 8 years 11 months. Participant evaluations were carried out using the Todil assessment tool designed for children over the age of 4. Findings; It has been concluded that 35 individuals from both groups need to be included in the study. The total number of participants has been determined as 70. Children who have experienced hearing loss for at least one year, have used hearing aids, and have received rehabilitation education have been selected for the study. The evaluations of the scores obtained from the tests of picture-word vocabulary, relational word vocabulary, word description, sentence comprehension, sentence repetition, morpheme completion, word discrimination, phonemic analysis, and articulation for individuals with hearing impairment and those without hearing impairment have been analyzed to determine if there is a significant difference. It has been found that there is a statistical relationship between the evaluations obtained from the tests and the presence of hearing impairment. Additionally, it has been concluded that there is no statistically significant difference between individuals who started using hearing aids at an early age and individuals without hearing impairment in terms of the scores obtained from the tests of picture-word vocabulary, relational word vocabulary, word description, sentence comprehension, sentence repetition, morpheme completion, word discrimination, phonemic analysis, and articulation. Conclusion: Upon examination of the data obtained after the work, no significant difference was found between the sections belonging to the two groups exceptfor acceptable close values.