Yetişkinlerde geniş bant timpanometri bulgularının normalizasyonu
Normalization of wide band tympanometry findings in adults
- Tez No: 908383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Sağlık Eğitimi, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Yetişkinlerde Geniş Bant Timpanometri'nin klinik kullanımını yaygınlaştırarak cinsiyete bağlı normalizasyon verileri oluşturmak amaçlanmaktadır. Çalışmaya, 18-49 yaş arası 116 kadın ve 116 erkek olmak üzere toplam 232 birey dahil edilmiştir. Orta kulak muayene ve fonksiyonları normal olan katılımcılara 226-8000 Hz aralığında Geniş Bant Timpanometri ile Rezonans Frekansı(RF), Timpanometrik Tepe basıncı(TTB), Eş değer kulak kanalı hacmi (Vea) ve Maksimum Absorbans Frekans (MAF) ölçümleri yapılmıştır. Çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı /Odyoloji Bölümünde Ocak 2023- Nisan 2024 tarihinde yapılmıştır. Geniş Bant Timpanometri ölçümleri her iki kulakta geniş bant klik stimulus kullanılarak 226-8000 Hz ölçümleri Titan (interaacoustics, Denmark) geniş band timpanometri cihazı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin insiyetler arası absorbans değerleri karşılaştırılmasında kadınların absorbans değerleri erkeklere göre 250 Hz, 500 Hz, 8000 Hz frekanslarında düşük, 2000Hz, 4000Hz frekanslarında yüksek bulunmuştur. Cinsiyetler arası immitansmetrik bulgular karşılaştırıldığında Vea değeri kadınlarda daha düşük, RF ve MAF değerleri daha yüksek bulunmuştur. TTB değerleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Timpanogram tepe basıncında farklılık gözlenmemiştir. Bireylerin sağ ve sol kulak absorbans değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin sağ ve sol kulakları arası Vea, RF, TTB, MAF' dan oluşan immitansmetrik bulguları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. Geniş Bant Timpanometri ölçümünün cinsiyete bağlı değişimlerden etkilendiği saptanmıştır. Klinikte kullanılmak üzere yetişkinlerde cinsiyet ve yaşa özgü normatif değerler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
To expand the clinical use of Wide Band Tympanometry in adults and to generate gender normalization data. A total of 232 individuals, 116 females and 116 males aged 18-49 years, were included in the study. Resonance Frequency (RF), Tympanometric Peak Pressure (TTP), Equivalent Ear Canal Volume (Vea) and Maximum Absorbance Frequency (MAF) measurements were performed with wide band tympanometry in the range of 226-8000 Hz in participants with normal middle ear examination and functions. The study was conducted at Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center Department of Otorhinolaryngology / Audiology Department between January 2023 and April 2024. Wide band tympanometry measurements were performed using Titan (interaacoustics, Denmark) wide band tympanometry device at 226-8000Hz using wide band click stimulus in both ears. When absorbance values of the individuals included in the study were compared between genders, absorbance values of females were found lower at 250 Hz, 500 Hz, 8000 Hz and higher at 2000 Hz and 4000 Hz frequencies compared to males. When immittancemetric findings were compared between genders, Vea value was found to be lower, RF and MAF values were found to be higher in women. No significant difference was found between TTB values. No difference was observed in tympanogram peak pressure. There was no statistically significant difference between right and left ear absorbance values. No statistically significant difference was found when the immittancemetric findings consisting of Vea, RF, TTB, MAF between the right and left ears of the individuals included in the study were compared. Wide Band Tympanometry measurements were found to be affected by gender-related variations. Gender- and age-specific normative values for adults have been established for clinical use.