Sınıf ıı subdivizyon maloklüzyona sahip hastalarda mandibular asimetrinin incelenmesi
Evalution of mandibular asymmetry in patients with class II subdivision malocclusion
- Tez No: 908424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORUÇ YENER ÇAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, Sınıf II subdivizyon maloklüzyona sahip hastalarda iki boyutlu radyografi görüntüleri ve cephe fotoğrafları kullanılarak gerçekleştirilen açısal ve doğrusal ölçümler aracılığıyla mandibular asimetrinin olup olmadığının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nın dijital arşivinde bulunan Sınıf II subdivizyon maloklüzyona sahip 297 hastanın ortodontik kayıtları incelenerek dahil edilme kriterlerini sağlayan ve tedaviye başlama yaşı 15-20 olan 70 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların panoramik (PR), postero-anterior radyografi görüntüleri (PASR) ve cephe fotoğrafları üzerinde belirlenen referans parametreleri Dolphin Imaging Version 11.95 (Dolphin Imaging and Management Solutions, Chatsworth, CA, USA) Programı kullanılarak ölçülmüştür. Ölçülen parametreler“Kondil Yüksekliği”(Co-SN),“Ramus Yüksekliği”(Co-Go, Pre-Go'),“Korpus Uzunluğu”(Go-Me, Go'-Me'),“Total Mandibular Uzunluk”(Co-Me),“Kondilion noktasının Horiztontal Referans Çizgisine Uzaklığı”(Co-HRL),“Kondilion noktasının Vertikal Referans Çizgisine Uzaklığı”(Co-VRL),“Antegonion Noktasının Horizontal Referans Çizgisine Uzaklığı”(Ag-HRL),“Gonion' Noktasının Horizontal Referans Çizgisine Uzaklığı”(Go'-HRL),“Antegonion Noktasının Horizontal Referans Çizgisine Uzaklığı”(Ag-VRL),“Gonion' noktasının Horizontal Referans Çizgisine Uzaklığı”(Go'-VRL),“Gonial Açı”(Co-Go-Me, Pre-Go'-Me'),“Go ve CG noktalarından geçen doğru ile CG ve Me noktalarından geçen doğru arasında kalan açı”(Go-CG-Me),“Go' ve G noktalarından geçen doğru ile G ve Me' noktalarından geçen doğru arasında kalan açı”dır (Go'-G-Me'). Her bir parametrenin asimetri indeks (Aİ) değeri Habets'in formülü ile hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this thesis is to assess the presence of mandibular asymmetry in patients with Class II subdivision malocclusion by performing angular and linear measurements on two-dimensional radiographic images and frontal photographs. Materials and Methods: Orthodontic records of 297 patients with Class II subdivision malocclusion from the digital archive of the Department of Orthodontics at the Faculty of Dentistry, Cukurova University were reviewed. A total of 70 patients aged 15-20 years meeting the inclusion criteria, were included in the study. Panoramic radiographs (PR), postero-anterior radiographs (PASR), and frontal photographs were analyzed using the Dolphin Imaging Version 11.95 software (Dolphin Imaging and Management Solutions, Chatsworth, CA, USA) to measure reference parameters. The parameters included Condylar Height (Co-SN), Ramus Height (Co-Go, Pre-Go'), Corpus Length (Go-Me, Go'-Me'), Total Mandibular Length (Co-Me), Condylion Horizontal Plane Distance (Co-HRL), Condylion Vertical Plane Distance (Co-VRL), Antegonion Horizontal Plane Distance (Ag-HRL), Gonion' Horizontal Plane Distance (Go'-HRL), Antegonion Vertical Plane Distance (Ag-VRL), Gonion' Vertical Plane Distance (Go'-VRL), Gonial Angle (Co-Go-Me, Pre-Go'-Me'), Gonion-Crista Galli-Menton Angle (Go-CrG-Me), and Gonion'-Glabella-Menton' Angle (Go'-G-Me'). The Asymmetry Index (AI) for each parameter was calculated using the asymmetry index developed by Habets. Statistical analysis was performed using SPSS version 25.0.