Atletizmde kısa mesafe, orta mesafe, atmalar ve atlamalar branş sporcularının spor yaralanma risk faktörleri ve oluşumlarının incelenmesi
Investigation of sports injury risk factors and formations of short, medium distance, throwing and throwing branch athletes in athletics branch
  1. Tez No: 908438
  2. Yazar: HARUN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Atletizmde kısa mesafe, orta mesafe, atmalar ve atlamalar branşlarında spor yaralanmalarının risk faktörlerini ve oluşumlarını derinlemesine incelemenin hedeflendiği bu çalışmada olan nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni tercih edilmiştir. Çalışmanın evrenini ülkemizde atletizm sporuyla ilgilenen tüm sporcular oluştururken; örneklemi ise atletizm sporuyla ilgilenen ve Ankara Ağrı Sakarya Van illerin de yaşayan toplam 440 sporcu oluşturmaktadır. Bu çalışmada veriler toplam 27 sorudan oluşan anket formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 26 İstatistik programında betimsel istatistik analizleri ve korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; araştırma katılımcılarının cinsiyetleri ile haftada antrenman yaptıkları gün sayısı arasında haftada 6 gün antrenman yapma sayılarının yüksek olmasından kaynaklanan; cinsiyetler ile toplam sakatlık sayıları arasında kadın ve erkek katılımcıların 2 defa sakatlanma sayılarının yüksek olmasından kaynaklanan; cinsiyetler ile sakatlık sonrası müsabakaya devam etme durumları arasında kadın ve erkek katılımcıların genellikle devam etme sayılarının yüksek olmasından kaynaklanan; cinsiyetler ile sakatlık sonrası müsabakadan uzak kaldıkları gün sayısı arasında kadın ve erkek katılımcıların 21+ gün uzak kalma sayılarının yüksek olmasından kaynaklanan; cinsiyetler ile sakatlıktan korunma hakkında bilgi sahibi olma durumu arasında orta derecede bilgi sahibi olan kadın ve erkek katılımcıların sayılarının yüksek olmasından kaynaklanan; cinsiyetler ile ortalama antrenman periyot süreleri arasında periyot süreleri 3-4 saat olan kadın ve erkek katılımcıların sayılarının yüksek olmasından kaynaklanan; cinsiyetler ile sakatlık sonrası uygulanan ilk müdahale arasında soğuk tedavi uygulanan kadın ve erkek katılımcıların sayılarının yüksek olmasından kaynaklanan; cinsiyetler ile sakatlık sonrası performans arasında performansını uzun sürede yakalayan kadın ve erkek katılımcıların sayılarının yüksek olmasından kaynaklanan anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar ışığında araştırmacı tarafından öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to examine in depth the risk factors and occurrences of sports injuries in the short distance, middle distance, throws and jumps branches of athletics, the survey design, one of the quantitative research methods, was preferred. The population of the study consists of all athletes interested in athletics in our country; The sample consists of a total of 440 athletes who are interested in athletics and live in Ankara Ağrı Sakarya Van province. In this study, data was collected with Form questionnaire, which consists of a total of 27 questions. Descriptive statistical analyzes and correlation analysis were used in the IBM SPSS 26 Statistics program to analyze the data. According to the results obtained; The difference between the gender of the research participants and the number of days they train per week is due to the fact that the number of days they train 6 days a week is high; The difference between gender and total number of injuries is due to the high number of double injuries among male and female participants; The difference between gender and the ability to continue the competition after injury is due to the generally high number of male and female participants continuing the competition; The difference between gender and the number of days they stayed away from the competition after injury was due to the high number of 21+ days away from male and female participants; This is due to the high number of male and female participants who have a moderate level of knowledge between genders and their knowledge about injury prevention; This is due to the high number of male and female participants, whose average training period between genders is 3-4 hours; This is due to the high number of male and female participants who received cold treatment between genders and the first intervention applied after injury; It was determined that there was a significant relationship between gender and post-injury performance due to the high number of male and female participants who achieved their performance in a long time. In the light of these results, suggestions were made by the researcher.