Reprodüktif dönemdeki kadınlarda serum folik asit düzeyinin değerlendirilmesi
The evaluation of serum folic acid levels in women of reproductive age
  1. Tez No: 908457
  2. Yazar: EBRU KAYNAR VARLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATA TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızda reprodüktif çağdaki (15-49) 500 kadının serum folik asit düzeylerine bakılmış ve eksikliği olmayan kadınlarda rutin folik asit uygulaması gerekliliği konusunda yorum yapmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda hastaların folik asit değerleri 1,8-20,0 aralığında ve medyan folik asit değeri 5,40 olarak bulunmuştur. Folik asit değeri 3 ve altında olan 35 hasta mevcuttur. Folik asit eksikliği olan hasta oranı 15-25 yaş grubunda %10,7, 26-35 yaş grubunda %10,8 ve 36-49 yaş grubunda %1,9'dur. Yaş grubu 15-25 ve 26-35 olan hastalarda folik asit eksikliği 36-49 yaş grubuna göre istatistiksel olarak yüksektir. Gebe kalmayanlarda folik asit eksikliği oranı %10,1, gebe kalanlarda ise %4,2'dir. Daha önce gebe kalmayanlarda folik asit eksikliği oranı daha önce gebe kalanlara göre istatistiksel olarak yüksektir. Çalışmamızda yaş ile birlikte folik asit eksikliği (≤3) azalmıştır. Bunun nedeni yaşla birlikte artan doğurganlığa bağlı olarak daha önceki gebeliklerinde folik asit takviyesi kullanmış olmak olabilir. Nitekim çalışmamızda daha önce gebe kalmayanlara göre gebe kalanların folik asit eksikliği oranı daha azdır. Folik asit eksikliği reprodüktif dönemin başlarında daha sık olması nedeni ile rutin folik asit takviyesi gebelikte önerilmelidir. Ancak 400 mcg üzerindeki dozlarda olası yan etkilerinin araştırılması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In our study, the serum folic acid levels of 500 women of reproductive age (15-49) were examined, and the aim was to comment on the necessity of routine folic acid supplementation in women without deficiency. In this context, the folic acid levels of the patients ranged from 1.8 to 20.0, with a median folic acid level of 5.40. There are 35 patients with folic acid levels of 3 or below. The rate of folic acid deficiency is 10.7% in the 15-25 age group, 10.8% in the 26-35 age group, and 1.9% in the 36-49 age group. The deficiency rates in the 15-25 and 26-35 age groups are statistically higher compared to the 36-49 age group. The deficiency rate is 10.1% in those who have not become pregnant and 4.2% in those who have. Among women who have never been pregnant, the rate of folic acid deficiency is statistically higher compared to those who have been pregnant before. In our study, folic acid deficiency (≤3) decreased with age. This may be due to the increased fertility with age, leading to prior use of folic acid supplements in earlier pregnancies. Indeed, the rate of folic acid deficiency is lower in those who have become pregnant compared to those who have not. Since folic acid deficiency is more common in the early stages of the reproductive period, routine folic acid supplementation should be recommended during pregnancy. However, further studies are needed to investigate the potential side effects of doses above 400 mcg.