Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde araştırma görevlilerinde kronik yorgunluk sendromu sıklığı ve etkileyen faktörler
Chronic fatigue syndrom and affecting factors among residents working in Medical Faculty of Trakya University
- Tez No: 768861
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kronik Yorgunluk Sendromu, bireysel, sosyal, mesleki, eğitimsel ve ruhsal fonksiyonlarını kısıtlayan, bununla birlikte uyku bozukluğu, odaklanma kaybı ve hafıza zayıflığı gibi çeşitli semptomların bulunduğu kronik bir hastalıktır. Çalışmadaki amaç; Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki araştırma görevlilerinin, Kronik Yorgunluk Sendromu açısından ne durumda olduklarını incelemek ve bu sendromun oluşumunda rol alan etmenleri değerlendirmektir. Çalışmaya 159'u kadın, 131'i erkek 290 hekim katıldı. Yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan anket formu açık uçlu sorulardan oluşup, iki veya daha fazla seçmeli soruların yer aldığı yarı yapılandırılmıştı. Demografik özellikler, çalışma koşulları, alışkanlıkları ve boş zaman uğraşısı ile ilgili 18 soru içermekteydi. Ankete Centers for Disease Control and Prevention'nın Kronik Yorgunluk Sendromu değerlendirme kriterleri ile 7 sorudan oluşan Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği eklenmiştir. Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi, Ki-Kare (Fisher's exact) testi, Pearson korelasyon testi kullanıldı. Veriler Ortalama±SD olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
Chronic Fatigue Syndrome is a chronic disease that restricts individual's social, occupational, educational and psychological functions, but also has symptoms such as sleep disorder, concentration and memory impairment. The aim of the study is to examine the frequency of chronic fatigue syndrome among residents in Trakya University Faculty of Medicine and to evaluate the factors involved in the formation of this syndrome. The number of participants in the study was 290, out of which 159 were female and 131 were male. The questionnaire, which was conducted by face-to-face interview method, consisted of open-ended questions together with semi-structured interviewing questions with two or more elective answers. It included 18 questions about demographic characteristics, working conditions, habits, and leisure activity. The questionnaire also included the Beck Depression Inventory for Primary Care which consists of 7 questions and the Centers for Disease Control and Prevention's evaluation criteria. For statistical analysis Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, Chi-Square (Fisher's exact) test and Pearson correlation test were used. Data were shown as Mean ± SD.