Keton formaldehit reçineleri ve bunların organofosforlu bileşiklerle modifikasyonu
Keton-formaldehyde resins and their modification with orgonophosphorous compounds
  1. Tez No: 90848
  2. Yazar: YUSUF YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YAŞLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bazik ortamda elde edilen aklohekzanon-fijrmaldehit, asetofenon- formaldehit ve metil etil keton-formaldehit reçineleri, üretim esnasında içerisine formaldehit ile veya ketonlarla reaksiyon verebilen organo fosforlu bileşikler katılarak modifiye edilmişlerdir. Ayrıca siklohekzanon-formaldehit, asetofenon-formaldehtt ve metil etil keton- formaldehit reçinelerinde hidroksil grupları üzerinden reaksiyonları gerçekleşmiştir. Elde edilen siklohekzanon-formaldehit, asetofenon-fonnaldehit, metil etil keton- formaldehit ve bunların organo fosforlu bileşiklerle in situ modifiye ürünlerinin çözünürlükleri, erime noktalan, yaramazlık testleri, viskozite değerleri ve t" LİR. spektrumlan ile karakterizasyonu yapılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this syudy, cyclohexanone-formaldehyde, acetophenon-formaldehyde and methyl ethyl ketone-formaldehyde resins which were produced in basic media have been modified during production with addition of organo phosphorous compounds which reacted with formaldehydes. Besides ; reactions of chclohexanone -formaldehyde, acetophenon-formaldehyde and methyl ethyl keton - formaldehyde resins proceeded on the OH“ groups. Solubilities ; melting points, viskocity valves bllR. spectra and charecterizations of cyclohexanone -formaldehyde, acetophenon- formaldehyde and methyl ethyl keton - formaldehyde resins and in situ modification with organophosphorous compounds products were determined. This study is original. M The properties of nonflammability ”of the resins modified, with orgonaphosphorous were tested. vu