Öğrencilerin fen derslerine karşı tutumları ile başarıları arasındaki ilişki
The Relationship between students attitudes toward their science lessons and their achievement in science
  1. Tez No: 90855
  2. Yazar: DİLEK TEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İlköğretim I. ve II. kademe ve Lise öğrencilerinin Fen derslerine karşı tutumları ile Fen Dersleri Başarıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla, ilk önce 0.82 güvenirlikte bir tutum ölçeği geliştirilmiştir. Ölçek İstanbul ili içinde bulunan ilköğretim okullarının 4., 5. 8. ve lise 10. sınıflarından toplam 290 öğrenciye uygulan mıştır. Bu çalışmadan İlköğretim Okulu I. kademe, II. kademe ve Lise öğrencilerinin Fen derslerine karşı tutumları ile Fen Başarıları arasında sırasıyla 0.3254, 0.4873. 0.6129 seviyesinde pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Korelasyon katsayısının karesi alındı ğında, fen tutumu ile fen başarısı arasında sırasıyla %11, %24, %38 oranında bir ilişki olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-VI- ABSTRACT This study, investigation the relationship between attitudes of the elementary school and high school students towards their science lessons and their achievement in science lessons. For this reason, an attitude test with a 0.82 reliability coefficient has been developed. The test has been applied to 290 4th, 5th, and 8th year students of ele mentary schools, and 10th year students of high school of the city of Istanbul. As a result, respectively 0,3254, 0.4873 and 0.6129 positive correlation has been found between the attitudes of first stage, second stage elementary school and high school students toward their science lessons and their achievement in these lessons. It become apparent that when this correlation coefficient is multiplied respectively a 11%, 24%, 38% relation emerges between the attitudes and achievements in science lessons.